Yahoo! porzuca Google

Firma Yahoo! poinformowała o zamiarach wycofania się z umowy z Google na dostarczanie mechanizmów wyszukiwawczych. Tym samym postanowiła skupić się na promocji i rozwoju własnych rozwiązań – podał serwis Cnet.com.

Już od paru dni Yahoo! testuje własny system wyszukiwawczy. Warto dodać, że w celu rozwoju usług wyszukiwawczych firma dokonała dwóch ważnych przejęć – Yahoo! kupiło Inktomi (spółkę zajmującą się właśnie takimi systemami) oraz Overture – firmę, zajmującą się umieszczaniem płatnych odnośników w listach wyników wyszukiwania (transakcja przejęcia miała miejsce w październiku ubiegłego roku).

Obecne plany Yahoo! to przede wszystkim doskonalenie własnego systemu wyszukiwawczego. Firma planuje licencjonować swoje mechanizmy innym przedsięwzięciom internetowym. Na największy zysk Yahoo! liczy z tytułu rozwiązań, pozwalających na umieszczanie płatnych odnośników.

W przeciągu najbliższych tygodni Yahoo! ma „przejść” na własny system wyszukiwawczy.

Analitycy rynkowi skrytykowali Yahoo!, podkreślając, że decyzja o wycofaniu się z umowy z Google powinna nastąpić o wiele wcześniej, bo firma już w zeszłym roku miała takie możliwości, by się „usamodzielnić”. Dodajmy, że Yahoo! zakupiło Inktomi w 2002 roku.