Yahoo otwiera pierwsze placówki badawcze poza Ameryką

Yahoo jak do tej pory nie wyściubiał nosa poza Stany Zjednoczone. Spółka stworzyła dotychczas cztery placówki badawczo-rozwojowe, gdzie pracowano przede wszystkim nad doskonaleniem technologii wyszukiwawczych. Kolejne dwa ośrodki powstają właśnie w dwóch krajach poza Ameryką: w Chile i Hiszpanii.

Osobą odpowiedzialną za zagraniczne centra badawczo-rozwojowe został Chilijczyk Ricardo Baeza-Yates, ekspert do , współautor poczytnego podręcznika o wyszukiwaniu Modern Information Retrieval.

Biuro Yahoo w Hiszpanii będzie prowadzone we współpracy z Centrum Innowacji Barcelona Media, instytucją non-profit, która współpracuje obecnie w kilkoma lokalnymi wyższymi uczelniami.

Biuro w Chile będzie prowadzone we współpracy z Center for Web Search ufundowanym przez Baeza-Yates oraz Ministerstwo Planowania Chile. Siedzibę znalazło na Wydziale Nauk Matematycznych i Fizycznych Uniwersytetu Chilijskiego.

Przypomnijmy, że Google prowadzi cztery ośrodki badawczo-rozwojowe w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Indiach oraz w Japonii. Artur Waliszewski w wywiadzie dla Internet Standard nie wykluczył, że kolejne centrum badawczo-rozwojowe powstanie również w Polsce, przy Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.