Yahoo! likwiduje usługę SearchMonkey

Już za półtora miesiąca SearchMonkey przejdzie do historii. Wyłączenie usługi jest kolejnym z etapów integrowania silnika wyszukiwania Yahoo! z Microsoft Bing. Firma poinformowała także o istotnych zmianach jakie zajdą w serwisie BOSS.

Po oficjalnym ogłoszeniu rozpoczęcia współpracy między dwoma gigantami branży pojawiło się wiele pytań na temat przyszłości mechanizmu wyszukiwania Yahoo!. Wiele z nich, w tym pytanie o usługę SearchMonkey - narzędzia do optymalizacji linków w wynikach wyszukiwania - pozostało bez odpowiedzi aż do wczoraj.

Na stronie Yahoo! Developer Network pojawiła się informacja o istotnych zmianach w działaniu silnika wyszukiwania. Jedną z ważniejszych jest wiadomość o zamknięciu SearchMonkey. Z dniem 1 października 2010 Yahoo! przestanie udostępniać narzędzia dla deweloperów, galerie oraz inne elementy usługi.

Firma nie zamierza rezygnować z możliwości "podrasowania" linków przez autorów stron. Ma się to jednak odbywać nie poprzez usługę SearchMonkey, a optymalizowany i dostosowany do wymogów wyszukiwarki kod strony.

Yahoo! poinformowało także o zmianie koncepcji działania usługi BOSS (Build your Own Search Service). W niedalekiej przyszłości usługodawca planuje wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisu oraz niewielkie zmiany w jego działaniu. Yahoo! uspokaja korzystających z usługi BOSS i obiecuje informowanie o wprowadzeniu wszelkich ważnych zmian z dużym wyprzedzeniem.