Yahoo kupuje Overture

1,63 mld USD zapłaci Yahoo za firmę Overture, dostawcę systemów płatnego wyszukiwania w Internecie. Krok ten ma umocnić pozycję portalu na rynku usług wyszukiwawczych - Yahoo ma nadzieję stać się najważniejszym graczem w tym sektorze.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Overture Services przejęło firmę Altavista (za 140 mln USD) - w posiadaniu Yahoo znajdzie się więc nie tylko najważniejszy dostawca tzw. "sponsorowanego wyszukiwania", ale także producent oprogramowania do wyszukiwania informacji.

Przedstawiciele Yahoo mówią, że przejęcie Overture (a także niedawne kupienie firmy Inktomi za 235 mln USD) umożliwi im zaoferowanie internautom pełnej gamy usług wyszukiwawczych oraz rozwijanie oferowanego już przez portal "sponsorowanego wyszukiwania". Zdaniem przedstawicieli Yahoo, usługi związane z "komercyjnym" wyszukiwaniem są w tej chwili jednymi z bardziej dochodowych - szacuje się, że w tym roku wygenerują one na całym świecie ok. 2 mld USD przychodów, zaś w 2006 r. - już 5 mld USD.