Yahoo i Wikipedia: wzajemne wsparcie

Yahoo wspomoże Wikipedię technicznie. Wikipedia udostępni swoje zasoby. Na nowej umowie mają skorzystać wszyscy.

Prowadzenie serwisu organizacji typu non-profit, jaką jest przecież Wikipedia, może być dla niej kosztowne. Tym kosztowniejsze, im większy ruch na stronie. Wiadomo, że nadmierna popularność serwisu może się obrócić przeciwko niemu, gdy serwery nie są w stanie obsłużyć rosnącego ruchu.

Na zwiększające się potrzeby sprzętowe Wikipedii odpowiedział portal Yahoo. Jak podkreślają zgodnie twórcy Wikipedii i przedstawiciele Yahoo jest to pomoc zupełnie bezinteresowna. Dzięki udostępnieniu infrastruktury portalu serwis wolnej encyklopedii będzie mógł rosnąć bez ograniczeń.

Yahoo, choć bezinteresowny, to ma jednak zamiar korzystać z materiałów zgromadzonych na stronach Wikipedii. Chce mianowicie, by osoby używające wyszukiwarki Yahoo, widziały na szczycie wyników wyszukiwania odnośniki do zasobów encyklopedii. Usługa ta ma być dostępna na rynku amerykańskim oraz w niektórych krajach europejskich, azjatyckich i południowoamerykańskich.

Zasoby Wikipedii mogą być tworzone czy edytowane przez każdego. Od momentu powstania z serwisem współpracowało około 40 tys. osób. W angielskiej wersji encyklopedii można już znaleźć ponad pół miliona haseł. Polska wersja Wikipedii pod koniec 2004 roku obejmowała ich około 50 tys., obecnie już ponad 62 tys.

Wikipedia jest dostępna w prawie 200 językach świata. Polska edycja jest tworzona od września 2001 roku. Sam projekt Wikipedia powstał w styczniu 2001 roku.