Xtrade chce w 2001 r. mieć ponad 30 klientów

Pierwsze zyski spółka, według planu, przyniesie po 18 miesiącach działania.

Xtrade - plaftorma handlu elektronicznego B2B rozpocznie komercyjną działalność w IV kw. br. „Planujemy pozyskanie do tego przedsięwzięcia 20 dostawców i 14 kupujących do końca roku” - powiedziała Anna Sienko, prezes zarządu Xtrade.

Według niej przedsięwzięcie powinno przynieść do kilkudziesięciu milionów złotych przychodu rocznie. Zgodnie z przewidywaniami pierwszy zysk operacyjny powinien pojawić się w 18 miesięcy od momentu uruchomienia komercyjnej działalności. Zysk netto Xtrade planuje wypracować po 26 miesiącach.

„W 2001 r. będziemy głównie zarabiać na sprzedaży licencji dla nowych użytkowników. Będzie to stanowić ok. 80% naszych przychodów. Ale po trzech latach udział ten spadnie do ok. 30%. Za to do 50% zwiększy się natomiast udział obsługi transakcji” - tłumaczy Anna Sienko. Przewiduje, że klientami będą przede wszystkim duże firmy. Xtrade zamierza także współpracować z innymi platformami B2B działającymi w naszym kraj, w tym z konkurencyjnym projektem Telekomunikacji Polskiej - Marketplanet.

Xtrade zostało zarejestrowane w marcu. Jego udziałowcami są: Optimus, posiadający 64,5% kapitału, BRE Bank z 25,5% pakietem i Commerce One z 10% akcji. Platforma zatrudnia obecnie 24 osoby, ale do końca roku ma mieć 50 zatrudnionych. Kapitał akcyjny firmy wynosi 40 823 tys. zł.