Xerox sprzedaje udziały w joint venture

Xerox odsprzedał połowę swoich udziałów w Fuji Xerox swojemu partnerowi - Fuji Photo Film. FX stanie się oficjalnie częścią japońskiego koncernu 30 marca br., kiedy Fuji zapłaci 35 mld USD za 25% udziałów amerykańskiej spółki.

Obecna redukcja udziałów stanowi ważny element restrukturyzacji podupadłego amerykańskiego giganta. W październiku ub.r. koncern zapowiedział wyprzedaż aktywów o wartości od 2 do 4 mld USD. Transakcja z Fuji Photo Film to drugie tego typu posunięcie Xeroxa. W grudniu ub.r. spółka odsprzedała swoje chińskie spółki-córki do FX za 550 mln USD. Aktualna transakcja oznacza ograniczenie roli Xeroxa w przynoszącym zyski przedsięwzięciu, które około 90% przychodów uzyskiwało na rynku japońskim. Przedstawiciele zarządu Fuji zapowiedzieli jednak, że nie planują na razie dalszego zwiększania puli swoich udziałów w FX.

Wtorkowa umowa ukazuje wyraźnie w jak odmiennej sytuacji znajdują się obecnie obie firmy, współpracujące od 40 lat. W ciągu ostatnich 3 miesięcy amerykański producent drukarek i kopiarek zwolnił 2 000 osób, zwolnienia następnych 4 000 osób zapowiedziano na koniec marca br.