XP przybywa do Polski

Wczoraj przedstawiono polską wersję systemu operacyjnego Windows XP, który pojawi się wkrótce w sprzedaży. Na razie polscy klienci nie będą mogli skorzystać z promocyjnej oferty instalacji systemu na kilku domowych komputerach.

Na polską premierę systemu przyszło czekać ponad miesiąc - angielską wersję zaprezentowano już 25 października. We wczorajszej uroczystości uczestniczył gość specjalny, Jean-Philippe Courtois, prezes Microsoft na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) i wiceprezes Microsoft Corporation. "Cieszę się ogromnie, że mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu dla branży teleinformatycznej w Polsce. Wprowadzenie tak przełomowego produktu, jakim jest Windows XP, może mieć bardzo korzystny wpływ na poprawę koniunktury na rynku IT. Polska jest zdecydowanym liderem w regionie Europy Wschodniej i bardzo ważnym krajem dla naszej firmy. Liczymy, że nowy produkt zostanie tutaj dobrze przyjęty" - powiedział Jean-Philippe Courtois.

Nowy system będzie dostępny w dwóch wersjach: Windows XP Home Edition oraz Windows XP Professional. Nie wiadomo na razie, ile dokładnie trzeba będzie zapłacić za każdą z nich. Michał Gołębiewski, przedstawiciel firmy, tłumaczy, że za ustalenie ostatecznej ceny odpowiedzialni będą dystrybutorzy. Cena podstawowej wersji nowego systemu powinna być jednak zbliżona do aktualnej ceny Windows ME (np. w internetowym sklepie Optimusa wynosi ona 980 zł).

Polscy klienci na razie nie będą mogli skorzystać z wprowadzonej na terenie USA oferty promocyjnej, która polegała na tym, że nabywcy Windows XP mogli zainstalować system na kilku domowych komputerach. Zwykle do tego celu konieczne było wykupienie kilku osobnych licencji. "Oferta ta cieszy się w USA ogromnym powodzeniem, jednak na razie nie zdecydowaliśmy się na jej wprowadzenie w Polsce. Przynajmniej na razie - niewykluczone jest bowiem, że za jakiś czas podejmiemy taką decyzję" - tłumaczy Michał Gołębiewski.

Nowy system powinien trafić do sklepów wkrótce po premierze. Wprowadzenie do sprzedaży komputerów z preinstalowanym Windows XP zapowiedział już jeden z największych dystrybutorów komputerów w naszym kraju. "Optimus wkrótce wprowadzi do sprzedaży komputery z zainstalowanym systemem Windows XP. Nasza firma przewiduje, że dzięki temu przełomowemu systemowi operacyjnemu wzbogaci wartość i rozwinie funkcjonalność komputera do tego stopnia, że zainteresuje on wielu nowych klientów naszymi produktami. Pozytywny wpływ Windows XP na koniunkturę będzie widoczny głównie na rynku konsumenckim" - podkreśla Jacek P. Krawczyk, prezes Zarządu Optimus SA.