Wzrośnie sprzedaż oprogramowania w 2003

Według IDC, w przyszłym roku można spodziewać się znacznie szybszego wzrostu wartości światowego rynku oprogramowania.

W 2003 roku wartość światowego rynku oprogramowania "pudełkowego" wzrośnie według IDC o 4%. Rok 2002 przyniesie według prognoz firmy zaledwie 1,5-proc. wzrost tego rynku.

Systemy operacyjne i mają być w 2003 roku głównym motorem napędzającym wydatki na rynku. IDC ocenia, że do 2006 r. światowa sprzedaż pudełkowa oprogramowania wzrośnie do 131 mld USD. Wzrost spodziewany jest pomimo braku produktu o znamionach rynkowego przeboju, który mógłby przyciągnąć wielką rzeszę klientów.

Po kilku latach stagnacji, znaczny, ponad 11-proc. wzrost odnotować powinien także w 2006 roku segment narzędzi programistycznych do rozwoju aplikacji.

W 2003 roku w USA odnotować powinny największy wzrost m.in. rynki oprogramowania i usług informatycznych; za to rynek PC-tów i pamięci może wzrosnąć nieznacznie lub nawet się skurczyć.

Największy wzrost wydatków na IT w 2003 roku jest spodziewany w regonie Azji i Pacyfiku; najszybciej rozwijającymi się rynkami krajowymi będą tam Indie i Chiny. Wskaźniki wzrostu w obu przypadkach powinny sięgać 20% (w 2002 – 10%). W naszym regionie, analitycy z IDC do rynków stabilnych zaliczyli Bułgarię i Węgry.