Wzrasta sprzedaż sprzętu elektronicznego

W tym roku wydatki na sprzęt elektroniczny mają sięgnąć 101 mld USD w Stanach Zjednoczonych. Będzie to o 5% więcej niż w minionym roku – podaje Consumer Electronics Association.

W 2003 roku wydatki na zakup sprzętu komputerowego, telefonicznego i telewizyjnego wyniosły 93,3 mld USD. Na komputery osobiste Amerykanie wydali 12,5 mld USD, co oznacza, że sprzedaż wzrosła o 15%. O jedną piątą zwiększył się zakup telefonów komórkowych. Użytkownicy zza oceanu na takie produkty wydali 70,5 mln USD.

Consumer Electronics Association wskazuje, że znacznie zwiększył się popyt na telewizory cyfrowe. W ubiegłym roku ich sprzedaż powiększyła się o aż o 56%. Podobnie było z monitorami ciekłokrystalicznymi – wzrost sprzedaży o 44%. Zdaniem CEA, w bieżącym roku wartość zakupów tego sprzętu osiągnie wartość 8 mld USD.

Zainteresowaniem cieszyły się również kamery cyfrowe. Z szacunków CEA wynika, że jedna trzecia amerykańskich domostw posiada takie urządzenia.

W 2003 roku podwoiła się sprzedaż odtwarzaczy plików MP3. Amerykanie zakupili 3,8 mln modeli takiego sprzętu. W tym roku rynek odtwarzaczy ma być wart 706 mln USD.