Wytwórnie muzyczne planują finalną batalię z piractwem

Przedstawiciele przemysłu muzycznego doszli do wniosku, że czas najwyższy rozwiązać ich największy problem czyli nielegalne kopiowanie piosenek i udostępnianie ich w Internecie. Z pomocą ma przyjść nowy system licencjonowania muzyki. Wytwórnie muzyczne liczą, że ten pomysł może okazać się skuteczny w rozwiązywaniu kwestii piractwa – podał Financial Times.

W ramach nowego systemu dostawcy usług internetowych będą mogli negocjować umowy na rozpowszechnianie muzyki w obrębie wielu krajów. Wcześniejsze ustalenia, które zakładały, że dostawca musi podpisać poszczególne umowy osobno w każdym z krajów, gdzie chce dystrybuować utwory, wydały się IFPI – organizacji dbającej o interesy wytwórni – niedoskonałe.

Zdaniem IFPI, wcześniejszy system licencjonowania rodził piractwo. Ponieważ dostawcy nie mieli podpisanych umów we wszystkich krajach, użytkownicy korzystali z okazji i wymieniali się plikami. Nowy system ma ukrócić taką swawolę.

Nowy system licencjonowania objąć ma wyłącznie pliki muzyczne do odsłuchania. Te, które zawierają również obraz wideo, nie zostaną ujęte w ramach rozwiązania przygotowanego przez IFPI.

IFPI oszacowało, że pobieranie z Sieci nielegalnie skopiowanych plików muzycznych przyczyniło się do ponad 10% spadku w sprzedaży płyt.

Organizacja reprezentuje interesy ponad 1,5 tys. firm muzycznych w 76 krajach.