Wystartowało Google Social Search

Opinie znajomych będzie można już znaleźć poprzez wyszukiwarkę Google, która wyświetli linki do ich publicznych wpisów m. in. na blogach, mikroblogach, forach internetowych i innych stronach www.

Google Social Search to ogłoszona niedawno eksperymentalna funkcja, pozwalająca odnaleźć treści dostępne publicznie w sieci, pochodzące z internetowego kręgu znajomych użytkownika.

Osoby korzystające z Social Search na dole wyników wyszukiwania będą mogły często zobaczyć zestaw dodatkowych linków, oznaczonych jako "Wyniki osób z Twojego kręgu znajomych". Będą one prowadzić do powiązanych tematycznie stron internetowych, blogów, mikroblogów, a także innych, dostępnych publicznie treści, pochodzących od internetowych przyjaciół i kontaktów użytkownika.

Załóżmy dla przykładu, że planujemy wycieczkę do Kairu, a nasz przyjaciel opisał akurat w swoim blogu najlepsze noclegi w tej części świata. W takiej sytuacji usługa Google Social Search odnajdzie właśnie ten wpis, co zdecydowanie ułatwi nam wyszukiwanie, bo pokazuje treści i opinie, na których najbardziej nam zależy.

"Chodzi o to, aby wyniki wyszukiwania były jak najbliżej odpowiadające użytkownikowi. W przypadku niektórych zapytań, materiały opublikowane w internecie przez naszych przyjaciół mogą być dokładnie tym, czego szukamy" - mówi Tom Stocky, dyrektor ds. zarządzania produktami w Google. "Jeżeli np. szukam recenzji filmu, a jeden z moich przyjaciół zrecenzował go na swoim blogu, to dokładnie tego typu materiały będą dla mnie przydatne, a nasze nowe narzędzie zdecydowanie ułatwia ich odszukiwanie."

Z eksperymentalnego rozwiązania można skorzystać zapisując się w Google Labs.