Wystartował mobilny WiMAX

W Amsterdamie ruszyła pierwsza w Europie (wedle zapewnień operatora - firmy Worldmax) ogólnodostępna mobilna sieć WiMAX. Ma ona konkurować z takimi gigantami jak KPN, Vodafone czy T-Mobile. Nowa sieć obejmuje obecnie swoim zasięgiem centrum miasta, ale Worldmax obiecuje, że w najbliższych latach będzie stopniowo udostępniana w całej Holandii.

Nowa oferta może być przede wszystkim zagrożeniem dla operatorów telefonii komórkowej, a nie dla dostawców Internetu. Ci pierwsi bowiem, w miarę jak spadają ceny za połączenia głosowe, coraz bardziej liczą na zyski z transmisji innego rodzaju danych. Wejście na rynek kolejnego konkurenta na pewno nie poprawia humoru szefom telekomów.

Warto jednak pamiętać, że, jak stwierdziła prezes Worldmaksa, jej firma będzie musiała zbudować około 3000 stacji przekaźnikowych, by pokryć zasięgiem cały kraj. Oznacza to konieczność zainwestowania setek milionów dolarów. Firma nie musi się jednak obawiać o dopływ gotówki. Jej inwestorami są bowiem tacy giganci jak Intel czy fundusz inwestycyjny Greenfield Capital Partners.

Worldmax nie zdradza na razie, ile będzie kosztowało korzystanie z firmowej oferty. Przyznaje jednak, że musi stać się jednym z największych holenderskich operatorów. Inaczej firma nie będzie przynosiła zysków.

Specjaliści przypuszczają, że nieograniczony dostęp do szerokopasmowego łącza będzie kosztował około 20 euro miesięcznie. Worldmax chce odebrać klientów telefonii komórkowej oraz przyciągnąć nastolatków, których obecnie nie stać na mobilne szerokopasmowe łącze.