"Wyślij SMS, odbierz nagrodę" - naciąganie klientów trwa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył wysoką karę na firmę-organizatora loterii SMS, która dopuściła się nieuczciwych praktyk. Spółek oszukujących klientów w konkursach SMS jest niestety więcej.

"Wyślij SMS, odbierz nagrodę" - naciąganie klientów trwa
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku postępowania przeciwko firmie Internetq Poland (organizator konkursu "Pusty sms") ustalił, że spółka ta stosowała zakazaną tzw. agresywną praktykę rynkową. Postępowanie wszczęte zostało w październiku 2010 r., gdyż zastrzeżenia UOKiK wzbudziła treść komunikatów SMS, które otrzymywali konsumenci. SMS-y "jednoznacznie sugerowały, że [klienci] otrzymają nagrodę, jeśli tylko odeślą pusty sms" (przykładowa wiadomość: Jestem Prezesem loterii! Informuję, że koperta z potwierdzeniem przekazu 10 tys. zł zapieczętowana! Wyślij tylko 1 pusty sms! Będziesz się cieszyć!).

Z treścią innych SMS-ów wysyłanych przez Internetq Poland można zapoznać się tutaj (znajdziecie tam 168 wiadomości otrzymanych od organizatora przez jednego uczestnika loterii).

Jak podkreśla UOKiK, wysłanie odpowiedzi - owego pustego SMS-a - gwarantowało jedynie rejestrację w konkursie i ewentualnie udział w losowaniu, a nie przyznanie nagrody. Urząd ustalił ponadto, że nie tylko osoby, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie i wysłały SMS-owe zgłoszenie, dostawały od organizatora tego rodzaju wiadomości. Były one wysyłane także do tych osób, które nie zgłosiły swojego udziału, a znajdowały się m.in. w bazach operatorów.

Wywoływanie wrażenia, że konsument bezwarunkowo wygra nagrodę np. po wysłaniu SMS-a, jest niezgodne z prawem. Mówi o tym artykuł 9 pkt. 8 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Prezes Urzędu stwierdziła, że Internetq Poland stosował zakazaną tzw. agresywną praktykę rynkową i nałożyła na firmę karę w wysokości 499 650 zł. Decyzja nie jest ostateczna - spółka może się odwołać do sądu.

Nie ma nic za darmo

Na przełomie listopada i grudnia 2010 r. jeden z czytelników portalu IDG.pl powiadomił nas o SMS-ie otrzymanym z Orange (użytkownik ma telefon na karty pre-paid w tej sieci). Wiadomość brzmiała następująco:

"To fakt! Wygrywasz nagrodę gwarantowaną w grze o 12.500 zł! Odbierz ją wysyłając darmowy sms NAGRODA na 8052 Gratulacje! Reg.: Orange.pl"

Była to jedna z wiadomości wysyłanych w ramach konkursu "Shrek Forever na DVD", organizowanego przez FM Solutions, kolejną spółkę zajmującą się organizacją konkursów SMS-owych na zlecenie operatorów telefonii komórkowej. Co ważne, użytkownik nie wysyłał żadnej wiadomości, którą potwierdzał przystąpienie do konkursu. Po prostu - otrzymał SMS-a jako klient Orange. Odpisał na zaproszenie do loterii, ale zgodnie z przypuszczeniami był to dopiero początek "zabawy"...

Aktualizacja: 11 stycznia 2011 16:51

Do redakcji IDG.pl wpłynęło oficjalne stanowisko PTK Centertel, operatora sieci Orange, w sprawie loterii organizowanych przez FM Solutions. Przytaczamy je na końcu artykułu.