Wyrwani z marazmu

Skoro przy dość dobrej koniunkturze na świecie u nas ceny coraz wyraźniej spadają, to aż strach pomyśleć co będzie, jeśli na Zachodzie nastroje się popsują - komentowali inwestorzy i analitycy. Z drugiej strony trudno im było znaleźć powód, dla którego inwestorzy mieliby nagle zacząć zmasowane zakupy. Wszak na duże obniżki stóp procentowych nie ma co liczyć, koniunktura w gospodarce słabnie, a nie najlepsze wyniki dużych spółek w pierwszym kwartale też nie zachęcają do napełniania portfeli akcjami.

Ratunek przyszedł nieoczekiwanie nie z USA, lecz z giełd europejskich. W czwartek #Europejski Bank Centralny#, odpowiednik amerykańskiego #Fed#, zaskoczył inwestorów i obniżył o 0,5% stopy procentowe. To poprawiło nastroje w Europie i skłoniło naszych inwestorów do zakupów. W czwartek TechWIG skoczył o prawie 4%, a w piątek dołożył do tego jeszcze ponad 1%. To wystarczyło, by w skali tygodnia indeks ograniczył straty do 1%.

Nieco gorzej wiodło się poszczególnym spółkom. O 2-4% w skali tygodnia spadły ceny #Agory#, #ComArchu#, #ComputerLandu#, #Softbanku#, #Interii#, #MCI# (to była najbardziej “wahliwa” spółka na parkiecie, z dziennymi zmianami w granicach 8-10%). Z dużych firm w okolicach zera utrzymały się tylko #Telekomunikacja Polska# i #Prokom#.

Największe tygodniowe straty ma na koncie #Netia#, która ogłosiła sięgające 300 mln zł straty za pierwszy kwartał i po raz kolejny potwierdziła, że jej sytuacja finansowa jest coraz trudniejsza. Kurs akcji operatora spadł o prawie 15%, zaś analitycy już przewidują konieczność przeprowadzenia nowej emisji akcji na pokrycie deficytu. Papiery musiałaby prawdopodobnie objąć #Telia#, szwedzki inwestor strategiczny #Netii#, bo na rynku raczej nie znalazłoby się zbyt wielu chętnych, by wchodzić w tak ryzykowną inwestycję.

Złe wieści nadeszły też w minionym tygodniu z #Optimusa#. Spółka zrewidowała swoje straty z 7,5 do ponad 40 mln zł, co zaowocowało 10-proc. tygodniowym spadkiem kursu nowosądeckiego holdingu. Jedynym potentatem z branży teleinformatycznej, który naprawdę dał swoim akcjonariuszom powody do zadowolenia, był #Elektrim#. Kurs spółki skoczył o 10%. Ale racji po temu nie brakowało. Zbliża się WZA, a #Deutsche Telekom# w piątek przedstawił zarządowi #Elektrimu# nowe propozycje współpracy.

Następny tydzień na parkiecie pokaże, czy ożywienie z ostatnich sesji utrzyma się dłużej, czy też jest to tylko krótkie wzrostowe odreagowanie i wkrótce marazm powróci. Jeśli sprawdziłby się ten drugi wariant, to najbliższą barierą, która mogłaby powstrzymać spadki, byłaby linia 1,3 tys. pkt. na wykresie indeksu WIG 20.