Wypożyczanie muzyki w Napsterze

W związku z planowaną na wiosnę 2005 roku premierą nowej wersji oprogramowania, obsługującego internetowy sklep muzyczny Napster, rozpoczęły się beta-testy nowej usługi o nazwie "Napster To Go".

Usługa "Napster To Go", skierowana jest do użytkowników zainteresowanych umieszczaniem zakupionej w sklepie muzyki na dyskach swoich przenośnych odtwarzaczy. W ramach miesięcznej subskrypcji, będzie możliwe pobieranie plików muzycznych na przenośne urządzenia i ich odsłuchiwanie, w ramach opłaconego wcześniej abonamentu. Po jego wyczerpaniu, nie będzie możliwe dalsze korzystanie z 'wypożyczonych' plików.

Technologia pozwalająca na tego typu działania opiera się o specjalną wtyczkę aplikacji Windows Media Player 10, w której zastosowano autorski system DRM o nazwie "Janus". Do tej pory jedyne urządzenia, które są z nią kompatybilne to Portable Media Center firmy Samsung oraz Zen Portable Media Center firmy Creative. Do czasu udostępnienia finalnej wersji Napster To Go w kliencie Napster 3.0, spodziewane jest znaczne rozszerzenie kompatybilności z innymi urządzeniami przenośnymi. Na razie nie jest jeszcze znana dokładna oferta cenowa nowej usługi Napstera.

Więcej informacji: Napster