Wyniki sondażu wyborczego od Wirtualnej Polski

TNS OBOP na zlecenie portalu Wirtualna Polska zrealizował sondaż wyborczy. Liderem rankingu prezydenckiego został Lech Kaczyński z 19% poparciem. Wybory parlamentarne wygrałaby zaś Platforma Obywatelska zdobywając 20% głosów.

Gdyby wybory przeprowadzono w ostatnią niedzielę Lech Kaczyński uzyskałby 19%, o 1% mniej niż Włodzimierz Cimoszewicz. Na Donalda Tuska zagłosowałoby 17% respondentów. Na dalszych miejscach uplasowali się Andrzej Lepper - 7% głosów, Zbigniew Religa - 6%, Maciej Giertych - 4% i Marek Borowski - 3%. Pozostali kandydaci odnotowali poparcie na granicy błędu statystycznego.

16% respondentów jeszcze nie wie na kogo odda głos, a 2% odpowiedziało, że zagłosowałoby na inną osobę, niż zgłoszeni kandydaci. 5% deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach.

Wyniki wśród osób, które nie wykluczyły udziału w wyborach prezydenckich i które mają sprecyzowane preferencje przedstawiają się następująco: Lech Kaczyński - 24%, Włodzimierz Cimoszewicz - 23%, Donald Tusk - 22%, Andrzej Lepper - 8%, Zbigniew Religa - 7%, Maciej Giertych - 5%, Marek Borowski - 4%.

Wybory do Sejmu wygrałaby Platforma Obywatelska, która zyskałaby 20% głosów. O jeden procent głosów mniej zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Po 7% uzyskałyby: Liga Polskich Rodzin, Samoobrona i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Krajowa Partia Emerytów i Rencistów ma obecnie 3% poparcie. 2% głosów zgromadziło Polskie Stronnictwo Ludowe oraz koalicja Socjaldemokracja Polska, Unia Pracy, Zieloni. 2% poparcie uzyskałaby także Unia Polityki Realnej.

Spośród ankietowanych 21% jeszcze nie wie, na kogo odda głos, zaś 1% respondentów odpowiedziało, że zagłosowałoby na inną partię, niż podane w ankiecie OBOP. 8% zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach.

Wyniki wśród osób, które nie wykluczyły udziału w wyborach parlamentarnych i które mają sprecyzowane preferencje typują na lidera Platformę Obywatelską, która cieszy się 28% poparciem. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 27% badanych, Liga Polskich Rodzin, Samoobrona i Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałyby po 10% poparcia, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 5%, Polskie Stronnictwo Ludowe - 3%, koalicja Socjaldemokracja Polska, Unia Pracy, Zieloni - 3%, Unia Polityki Realnej - 2%, Partia Demokratyczna - Demokraci.pl - 1%.

Sondaż został zrealizowany w dniach 5-6 sierpnia na ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18 roku życia. Sondaż przeprowadzono za pośrednictwem wywiadów telefonicznych.

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej sondzie prezydenckiej