Wyniki PBI/Gemius Megapanel za maj 2012

Od zmiany metodologii zestawienie otwartych aplikacji wygląda odrobinę inaczej niż w poprzednich odsłonach. Obecnie wspólnie zlicza się użytkowników korzystających z aplikacji i witryny internetowej jej wydawcy. Andrzej Garapich, prezes zarządu PBI tłumaczy to coraz silniejszym trendem do użytkowania internetu bez odsłon. Mimo, że był to wygodny w mierzeniu sposób użytkowania, w czasach smartfonów i aplikacji desktopowych dla wydawców oferujących np. VOD i komunikatory jest on niemiarodajny.

Nieodmiennie liderem polskiego rynku pod względem uruchomionych aplikacji pozostaje Grupa GG Network oferująca komunikator Gadu-Gadu z którego korzysta miesięcznie prawie 9,5 mln użytkowników. Drugie i trzecie miejsce zajmują programy Microsoft - komunikator Skype oraz Windows Media Player. Stawkę zamykają QuickTime, który spadł z 15. na 18. miejsce, Last FM wydawany przez Grupę Last FM, który nadal zajmuje 19. miejsce oraz odtwarzacz Foobar2000, ostatni w zestawieniu.

W zestawieniu witryn w kategorii nowe technologie najpopularniejsza pozostaje Grupa Interia.pl - Nowe technologie. Miejsce 2. zajmuje witryna dobreprogramy.pl a 3. Grupa Wirtualna Polska - Orange - Nowe technologie.

Z kolei w zestawieniu map i lokalizatorów najpopularniejsze są Google Maps. Zaraz po nich znajduje się Grupa Onet.pl z lokalizatorem zumi.pl. Piątą pozycję zajmuje jakdojade.pl, witryna umożliwiające szybkie i dogodne szukanie połączeń dzięki komunikacji miejskiej.