Wyniki PBI/Gemius Megapanel za lipiec 2012

Po raz pierwszy od wielu miesięcy polska witryna znalazła się w pierwszej trójce w zestawieniu według zasięgu miesięcznego. Grupa Onet wyprzedziła zarówno Facebooka jak i Youtube, ustępując tylko grupie Google.

Jest to ogromna niespodzianka, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyniki badania za ostatnie miesiące. Przez pierwsze półrocze 2012 roku Facebook sukcesywnie poprawiał swoją pozycję w zestawieniu, co miesiąc notują wzrost o kilka dziesiątych procenta. Polskie portale i witryny w tym samym czasie traciły użytkowników i nie notowały wzrostów, przez co marsz Facebooka wydawał się niepowstrzymany. Dlatego tak dobry wynik Grupy Onet.pl jest sporym zaskoczeniem.

Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się witryny facebook.com oraz youtube.com. Różnica między Grupą Onet.pl a globalnym portalem społecznościowym wynosi jedynie 0,3 proc., co oznacza, że w przyszłym miesiącu może może nastąpić zamiana miejsc.

Między Grupą Onet a witryną youtube.com jest nieco ponad 2 punkty procentowe różnicy. Między Grupą Onet.pl a Grupą Wirtualna Polska - Orange, które do tej pory sąsiadowały w rankingu, jest niemal pięć punktów procentowych i dwa miejsca w zestawieniu różnicy.

Pozostałe zmiany w zestawieniu nie dotyczą czołówki. Większość graczy zachowała swoje dotychczasowe miejsce i zestawienie pozostaje stabilne. Z końca tabelki zniknęła Grupa TVN. Wszystkie witryny odnotowały gwałtowny spadek realnych użytkowników, co może mieć związek z sezonem urlopowym i wakacyjnymi wyjazdami wielu osób.