Wyniki Megapanel PBI/Gemius za październik 2011

Październik był dobrym miesiącem dla polskich portali, niemal wszystkie z nich odnotowały znaczny wzrost i zajęły wysokie miejsca w rankingach. Spadła natomiast popularność serwisu Youtube.com, który spadł z miejsca 3.na 4.,dając się tym samym wyprzedzić Grupie Wirtualna Polska - Orange. Facebook nadal jest najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce, natomiast Nasza Klasa traci coraz więcej użytkowników.

W ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego Youtube.com został wyprzedzony przez Grupę Wirtualna Polska-Orange i w październiku spada on na miejsce 4. Pierwsza trójka rankingu to Grupa Google, Grupa Onet.pl i Grupa Wirtualna Polska-Orange. Facebook.com utrzymał się na pozycji 5. Natomiast portal NK.pl został wyprzedzony przez Grupy Gazeta.pl, Allegro.pl oraz Interia.pl. W porównaniu z wrześniowym rankingiem, NK.pl straciła około 500 tysięcy użytkowników i spadła z miejsca 7. na 9. Październikowy ranking zamyka Grupa TVN, której zabrakło w rankingu wrześniowym, Grupa TVN w październiku zajmuje miejsce 20. z liczbą 4,05 mln użytkowników.

W rankingu domen nadal liderem jest google.pl, na drugim miejscu znalazł się onet.pl(12,5 mln użytkowników),ty samym wyprzedzając serwis youtube.com, który spadł z miejsca 2. na 4. Trzecią najchętniej odwiedzaną witryną, okazała się międzynarodowa strona wyszukiwarki Google, czyli google.com. Facebook.com nadal wyprzedza NK.pli utrzymuje swoją pozycję na miejscu 5.

Zwiększa natomiast swoją przewagę nad NK.pl zyskując w październiku około 100 tysięcy nowych użytkowników. Polski portal społecznościowy nadal zajmuje 6. miejsce. Jednak w porównaniu z wrześniowym rankingiem stracił około 500 tysięcy użytkowników. W październikowym rankingu zabrakło miejsca dla strony demotywatory.pl, która jeszcze we wrześniu plasowała się na miejscu 19. W rankingu pojawiły się także nowe domeny - blox.pl i dobreprogramy.pl odpowiednio na miejscu 18. i 20.