Wyniki Megapanel PBI/Gemius za marzec 2012 - nowa metodologia bez rewolucji

Wyniki badań Gemius Megapanel za marzec 2012 r. przynoszą ze sobą niewiele zmian. W związku z przyjęciem nowej metodologii poprawiła się w rankingach pozycja Grupy GG Network oraz podkreślenie dominacji grupy Microsoft w zestawieniu najpopularniejszych aplikacji.

Zmiany w metodologii zostały wprowadzone po poszerzeniu składu członków Rady Badania Megapanel PBI/Gemius o takie firmy jak Grupa GG Network oraz Redefine. Rada uznała, że należy uwzględnić zasięg wydawcy posiadającego własne aplikacje instalowane i aktywnie wykorzystywane przez użytkowników. Dzięki zmianie metodologii grupa realnych użytkowników serwisów powiązanych w Grupie GG Network wzrosła prawie dwukrotnie, do prawie 8 milionów.

Wyjąwszy wzrost ilości użytkowników Grupy GG Network i jej awans na 12. miejsce w zestawieniu grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego brak większych zmian. Wynikają one raczej z naturalnych wahań ilości internautów odwiedzających stronę, nie zaś ze zmiany metodologii czy kampanii reklamowych.

Grupa Onet nie uzyskuje nowych użytkowników tak dynamicznie jak serwis YouTube, przez co mimo wzrostu, spadła na trzecie miejsce. Za nią Facebook, który cały czas agresywnie walczy o polskiego internautę i zyskał pół miliona nowych realnych użytkowników w porównaniu do lutego.

Niezmiennie liderem pozostaje grupa Google z ponad 17 milionami realnych użytkowników i prawie 90 procentowym zasięgiem wśród internautów. Stawkę zamykają demotywatory.pl oraz Grupa Media Regionalne.