Wyniki Megapanel PBI/Gemius za listopad 2011

Listopad był bardzo dobrym miesiącem dla portali internetowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Wszystkie odnotowały wzrost użytkowników. Choć doszło do drobnych przetasowań w rankingach, pozycje liderów pozostają stabilne. Dużą niespodzianką jest znaczny spadek popularności społeczności.pl

W rankingu grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego niezmiennie liderem pozostaje grupa Google z zasięgiem ponad 92 proc. wśród internautów. Portal Youtube.com odrobił straty wobec grupy Wirtualna Polska - Orange. Youtube wraz z Google i Grupą Onet zajmują trzy pierwsze miejsca wśród witryn o największym zasięgu.

Grupa Murator wyprzedziła Microsoft i w tej chwili zajmuje 16. miejsce w rankingu. Tymczasem grupa Grupa NK.pl odbudowuje pozycję i zmniejsza dystans do Grupy Interia (w listopadzie dzieliło je już tylko 200 tysięcy użytkowników, a nie 400 tys., jak w październiku). Podobnie jak w zeszłym miesiącu, stawkę zamyka Grupa TVN.

W rankingu domen niekwestionowanym liderem jest Google. Domena google.pl zajmuje pierwsze, a domena google.com czwarte miejsce. Po spadku na 4. miejsce w zeszłym miesiącu domena Youtube.com wróciła na drugie miejsce wyprzedzając tym samym onet.pl. Środek stawki jest stabilny, na piątym miejscu twardo trzyma się facebook.com, a bezpośrednio za nim nk.pl.

Domena allegro.pl wyprzedziła wp.pl, lecz różnica w real users jest tak nieznaczna, że może wynikać z błędu statystycznego. Dość znaczne zmiany na ostatnich miejscach: do zestawienia powróciła domena demotywatory.pl, a zniknęła z niej otomoto.pl. Stawkę zamyka domena dobreprogramy.pl, której do lidera brakuje 13 milionów real users.