Wykradziono dane klientów z systemu pocztowego firmy Epsilon

Epsilon to firma marketingowa zajmująca się m.in. e-mailowymi kampaniami reklamowymi. Jej klientami są banki, telewizje kablowe, hotele i inne przedsiębiorstwa. Firma poinformowała, że z jej systemu pocztowego wykradzione zostały dane wielu klientów. Zagrożeni użytkownicy poczty elektronicznej zostali ostrzeżeni przed możliwymi próbami wyłudzania informacji.

Według firmy Epsilon, w niepowołane ręce trafiły tylko adresy e-mail oraz nazwiska klientów. Inne informacje nie zostały narażone, choć firma podaje, że pełne dochodzenie jest jeszcze w toku. System pocztowy został już zabezpieczony, a odpowiednie władze poinformowane o zdarzeniu.

Hakerzy dostali się do danych klientów firm, które korzystają z usług Epsilon. Osoby te są informowane o zaistniałej sytuacji oraz ostrzegane, by zachować ostrożność w przypadku otrzymywania e-maili z niepewnych źródeł. Prawdopodobnie w niepowołane ręce trafiły dane klientów ponad 50 firm. Są wśród nich m.in. sklepy Target i Best Buy, hotele Mariot i Hilton oraz telewizja kablowa TiVo.

Przejęcie danych przez przestępców może prowadzić do zakrojonej na szeroką skalę akcji wyłudzania informacji tzw. spare phishingu. Jest to niebezpieczne nie tylko dla samych klientów, ale i dla sieci komputerowych firm, w których pracują.

Informacje wyłudzone przez przestępców podszywających się pod organy administracyjne, informatyków firmy lub działy kadr mogą posłużyć do ich dalszych nielegalnych działań. Hakerzy przy ich użyciu są w stanie przejmować kontrolę nad siecią informatyczną firmy i zdobywać cenne lub poufne informacje.