"Wykop.pl to nieoszlifowany diament"

Wykop.pl - jedni nazywają go ikoną polskiego Web 2.0, inni mówią, że to nic nie wnosząca kalka amerykańskiego DIGGa. Na razie witryna nie może się pochwalić duży zasięgiem ani jakimiś nowatorskimi rozwiązaniami. Nie można jednak Wykopowi odmówić jednego: serwis żyje - użytkownicy są aktywni, pojawia się wiele nowych odnośników i jeszcze więcej komentarzy. Holenderski fundusz private-equity Garvest zainwestował w Wykop.pl 600 tys. zł. Przedstawiamy krótki wywiad z jednym z inwestorów - Arthurem van Wijck Jurriaansem.

Dlaczego Wykop.pl?

Arthur van Wijck Jurriaans: Polski rynek internetowy dojrzewa. Przyglądając mu się z góry, możemy dostrzec znacznie więcej udanych inicjatyw z obszaru takich serwisów jak właśnie Wykop. Dla nas było jasne, że Wykop jest jednym z tych nieoszlifowanych diamentów polskiego rynku online - serwis idealnie wpasował się w swój czas, ma jasną wizję rozwoju, stoją za nim odpowiedni ludzie.

Jaka była wartość inwestycji?

600 tys. złotych.

Jaki jest model biznesowy Wykopu? Albo inaczej: Zainwestowaliście w serwis znaczną sumę. W jaki sposób chcecie czerpać profity?

Jest kilka sposobów na zarabianie. Reklama, umowy partnerskie, etc. Naszym głównym celem jest jednak szybki wzrost i pozostawienie w tyle konkurencji. Gdy pojawią się na horyzoncie jakieś możliwe transakcje czy porozumienia to na pewno im się przyjrzymy. Jednak Wykop jest i ma być przede wszystkim platformą dla naszych użytkowników. To oni powinni zdecydować jakie rodzaju "przeszkadzacze" mogą się pojawiać w serwisie, a dla jakich ewidentnie nie ma miejsca.

Czego nowego możemy się spodziewać po serwisie w najbliższym czasie?

Kilka tygodni temu uruchomiliśmy nową wersję. A w najbliższych miesiącach czeka nas kilka interesujących nowości. Chcemy być zawsze otwarci, nowatorscy i wychodzący przed szereg!

Czy od dawna zajmujecie się Państwo inwestycjami w branżę internetową?

Inwestujemy w biznesy internetowe. Jesteśmy młodą firmą z dużym doświadczeniem inwestycyjnym w Europie Wschodniej. Skupiamy się na Europie Wschodniej i Centralnej. Jedną z naszych ostatnich inwestycji jesthttp://www.neogen.ro, jeden z największych portali w Rumunii.

Wywiad został przeprowadzony drogą e-mailową

http://www.wykop.pl

Zasięg Wykop.pl

Wykop.pl to społecznościowy serwis newsowy, w którym użytkownicy decydują, które wiadomości są ważne.

Według danych Megapanel/PBI Gemius Wykop.pl miał w maju zasięg 0,43%, 59,9 tys. użytkowników (real users) i 431 tys. odsłon. Serwis Wykop.pl. nie jest objęty audytem site-centric w związku z czym podane dane mogą się odznaczać dużym błędem statystycznym.

Można przypuszczać, że użytkownicy serwisu Wykop.pl rzadziej korzystają z oprogramowania panelowego niż statystyczny użytkownik polskiego internetu.