Wykop.pl ma nowego właściciela

Wykop.pl, polski klon amerykańskiego serwisu Digg.com został sprzedany. Nie wiadomo za ile, a Tomasz Drożdzyński, prywatny przedsiębiorca, który zakupił serwis jest bardzo tajemniczy. Wykop.pl nie znajduje się w wynikach Megapanel/PBI za czerwiec. Ma tyko 2617 zarejestrowanych użytkowników, ale jak mówi nowy właściciel, ponad 400 tys. odsłon miesięcznie. Tomasz Drożdzyński odpowiedział nam na kilka pytań związanych z zakupem serwisu.

Wykop.pl to polski odpowiednik DIGG.com - amerykańskiego fenomenu. Ostatnio Business Week napisał, że DIGG, społecznościowy serwis newsowy, może być wart nawet 60 mln USD.

Zasada działania Wykopu jest prosta. Każdy użytkownik serwisu może zamieścić na jego łamach odnośnik do dowolnej strony internetowej, opatrzony krótkim opisem. Taki odnośnik trafia do "Wykopaliska". Inni użytkownicy mogą na odnośnik zagłosować, czyli dokonać "wykopu", lub też, jeśli uznają link za bezużyteczny, oddać głos na "nie" czyli "zakopać". Każdy użytkownik zarejestrowany w serwisie może oddać najwyżej jeden głos na jeden odnośnik. Jeśli link wzbudzi zainteresowanie co najmniej dziesięciu użytkowników serwisu, trafia na stronę główną.

Aby korzystać z serwisu nie trzeba się rejestrować. Wielu użytkowników Wykopu zagląda jedynie na stronę główną. Znajduje się na niej lista odnośników, które drogą głosowania wybrała społeczność zbudowana wokół serwisu. Najczęściej dotyczą one bieżących wydarzeń. Tak więc to internauci decydują, które wiadomości są ważne.

Poza Wykopem istnieje w Polsce kilka podobnych serwisów. Najbardziej znany to Gwar, będący częścią portalu Gazeta.pl.

Na pytania odnośnie zakupu serwisu oraz jego przyszłości odpowiedział nam jego nowy właściciel Tomasz Drożdzyński.

Czy ma Pan doświadczenie w branży internetowej?

Owszem. Od dłuższego czasu jestem właścicielem kilku zagranicznych, niszowych, lecz całkiem dochodowych serwisów internetowych. Co prawda Wykop to trochę inne podwórko, inne realia, ale zasada jest ta sama: użytkownik jest najważniejszy!

Może Pan podać adres któregoś z tych serwisów?

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

Czemu zdecydował się Pan na kupno Wykopu?

Staram się być na bieżąco z wszelkimi trendami w internecie, wiec siłą rzeczy natrafiłem na tajemnicze hasło "Web 2.0" oraz na jednego z głównych reprezentantów tego trendu w naszym kraju: Wykop.pl. Doskonale zapowiadający się serwis z fazie start-up, który ma bardzo wymagającą społeczność i całkiem dobrze radzi sobie z konkurencją. Serwis, który sprawia, że zaglądam na niego kilka razy dziennie, nie tylko czytam ale też komentuję i oceniam, decyduję, spędzam czas. Uznałem, że to świetna inwestycja i warto wziąć udział w tworzeniu czegoś takiego.

Jaka mają Panowie umowę z Piotrem Chmolowskim, twórcą serwisu? Co leży w Pana gestii?

Kupiłem Wykop w całości, choć rola Piotra w Wykopie się jescze nie skończyła, nadal będzie on prowadził serwis od strony techniczno-administracyjnej. Niestety o szczegółach naszej umowy nie wolno mi rozmawiać.

Czy w Wykopie pojawia się nowe formy reklamowe?

Nie zamierzamy "atakować" użytkowników natrętnymi reklamami i wielkimi animowanymi banerami. Świat już dawno zauważył, że tego typu reklama jest mało skuteczna i bardzo przeszkadza użytkownikom. Pozostaniemy wierni reklamie kontekstowej oraz planujemy wprowadzenie sprzedaży linków sponsorowanych: nieinwazyjnych, niezwykle skutecznych.

Czy chce Pan zacząć reklamować serwis?

Tak. Mam plan, mam środki aby go realizować, mam zamiar rozpopularyzować Wykop. Lecz proszę się nie spodziewać kolorowych banerów i reklamy w TV. Przynajmniej na razie...

Jaka jest miesięczna oglądalność serwisu?

Aktualnie mamy około 400 tys. odsłon miesięcznie. Liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc.

Ile zapłacił Pan za Wykop?

To jeden z tych szczegółów, o których nie wolno mi rozmawiać.

A jakiego rzędu była to suma - tysiące, dziesiątki tysięcy, setki tysięcy złotych?

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie nowości planujecie wprowadzić do Wykopu?

Niedługo zamierzamy zmienić design i mocno poprawić użyteczność.

Wprowadzimy kategorie nie rezygnując przy tym z tagów, zmieni się także mechanizm zakopywania, ponieważ w obecnej postaci jest on mocno nadużywany. Oprócz tego wiele mniejszych poprawek i udogodnień. Pracujemy również nad pewną nowa funkcją o nazwie "Obserwatorium". Premiera już wkrótce.