Wykładowca zwolniony za wspieranie P2P

Wykładowca hiszpańskiego Uniwersytetu w Walencji został zwolniony z pracy za wygłoszenie wykładu o zaletach korzystania z sieci bezpośredniej wymiany plików. Jak tłumaczy sam Jorge Cortell, decyzję taką wymusiło na władzach uczelni hiszpańskie stowarzyszenie, skupiające przedstawicieli przemysłu muzycznego oraz filmowego.

Cortell miał wygłosić swój odczyt podczas imprezy "Tydzień kultury" - został o to poproszony przez organizację studencką ETSIA oraz stowarzyszenie Linux Users Group. Głównym tematem miały być zalety sieci P2P, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości, jakie oferują one podczas udostępniania materiałów chronionych prawem autorskim. Wykład był kilkakrotnie przekładany - ostatecznie jednak się odbył (w kafeterii wysłuchało go ok. 150 osób).

Wykładowca zwolniony za wspieranie P2P

Jorge Cortell podczas wygłaszania kontrowersyjnego wykładu (fot. www.jorge.cortell.net).

Niestety - kilka dni później do dziekana wydziału Cortella zgłosili się przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich, kategorycznie protestujący przeciwko wygłoszeniu takiego wykładu. Według Cortella, dziekan był szantażowany - zagrożono mu, że jeśli wykład się powtórzy, to w uczelni przeprowadzone zostaną szczegółowe audyty oprogramowania.

Wykładowca został zwolniony z pracy - to jednak nie wszystko. Przedstawiciele uczelni zaprzeczyli, jakoby Cortell w ogóle pracował na uniwersytecie (mimo, iż przez ostatnie pięć lat regularnie prowadził wykłady).

Więcej informacji:

http://jorge.cortell.net