Wtyczki w osobnych procesach dostępne w Firefoksie!

Ostatni nocny build Firefoksa (Minefield) może się pochwalić nową funkcjonalnością. Po wykonaniu kilku prostych czynności przeglądarka pozwala bowiem na uruchamianie wtyczek w...osobnych procesach.

Menedżer zadań Windows - na dole zaznaczony proces "mozilla-runtime.exe"

Czytaj też:

Aby wypróbować nową funkcjonalność out-of-process plugins (OOPP) należy pobrać pod tym adresem ostatni nocny build Firefoksa (Minefield). Po jego instalacji powinniśmy otworzyć edytor ustawień wpisując w pasku adresu "about:config" (aby przejść dalej musimy najpierw obiecać, że będziemy ostrożni). Kolejny krok to znalezienie wyrażenia "dom.ipc.plugins.enabled" i zamienienie jego wartości na "true". Po restarcie przeglądarki powinniśmy zauważyć, że wtyczki uruchamiane są w osobnym procesie "mozilla-runtime.exe".

Mozilla obiecuje, że wkrótce udostępniona właśnie funkcjonalność zostanie również wzbogacana o możliwość uruchamiania w osobnych procesach poszczególnych stron i zakładek. Warto dodać, że wieloprocesowość zapewnia przeglądarce większą stabilność, wydajność i bezpieczeństwo (np. w przypadku zawieszenia się jednej zakładki pozostałe będą nadal poprawnie funkcjonować).

Oczywiście twórcy nowego dla Firefoksa rozwiązania (obecne ono jest już np. w Google Chrome), które stanowi część projektu Electrolysis przestrzegają, że znajduje się w nim sporo błędów mogących powodować niestabilne działanie przeglądarki.