Wtorkowy przegląd prasy

HP będzie dostawcą platformy sprzętowej pod zintegrowany system księgowy NBP. Nadchodzące święta mają być rekordowe pod względem obrotów dla firm zajmujących się handlem elektronicznym. Optimus złożył wniosek o restrukturyzację zaległości podatkowych na kwotę 35 mln zł.

GAZETA WYBORCZA

Lepsze prognozy dla e-handlu

Nadchodzące święta mają być rekordowe pod względem obrotów dla firm zajmujących się handlem elektronicznym. Takie wnioski wynikają z raportów firm analitycznych. Forrester Research przewiduje, że sprzedaż detaliczna online w samym IV kw. może wzrosnąć w Europie o 86%, osiągając wartość 7,6 mld euro. W skali globalnej w 2002 r. średnia wartość internetowych zakupów ma wynieść 463 USD, czyli ok. 30 USD więcej niż w 2001 r. (s. 25)

RZECZPOSPOLITA

Ruszył polski i-mode

Sieć telefonii komórkowej Era jako pierwsza w Polsce uruchomiła wczoraj usługi wzorowane na japońskim i-mode. Era Omnix zapewnia dostęp do informacji z 200 serwisów, rozrywki i gier z wykorzystaniem nowoczesnych telefonów z WAP i GPRS. Polska Telefonii Cyfrowa szacuje, że z usługi w 2004 r. będzie korzystać 300 tys. klientów miesięcznie (s. B3)

Długi Optimusa

Optimus złożył wniosek o restrukturyzację zaległości podatkowych na kwotę 35 mln zł. Spółka chce jednocześnie rozłożenia opłat na raty. Zaległości są związane z transakcjami importowo-eksportowymi z lat 1998–1999. (s. B3)

PULS BIZNESU

NBP wybrał HP

HP będzie dostawcą platformy sprzętowej pod zintegrowany system księgowy NBP. Kontrowersję i protesty firm konkurencyjnych wobec HP budzi fakt, że kontrakt wart kilkanaście milionów złotych zawarto bez przetargu. NBP utrzymuje, że decyzja została dokładnie przemyślana, zawarcie umowy jest zgodne z wewnętrznymi przepisami banku, a sprzęt będzie zakupiony po atrakcyjnej cenie ze znacznymi upustami. (s. 3)

Obligacje ITI

ITI zamierza wyemitować obligację o wartości 150–200 mln euro. Spółce potrzebne są środki na odkupienie 33-proc. akcji TVN od SBS. Umowę w tej sprawie strony podpisały w czerwcu br. Po zakończonej niepowodzeniem próbie wejścia na giełdę holdingowi pozostała emisja obligacji. (s. 6)

Nokia widzi ożywienie

Fiński koncern, którego rynkowy udział przekracza 37,2%, spodziewa się w przyszłym roku wzrostu popytu na telefony komórkowe. Na zwiększenie sprzedaży ma wpłynąć m.in. wzrost liczby abonentów sieci komórkowych na dużych rynkach – amerykańskim, chińskim, rosyjskim i indyjskim. (s. 14)