Wtorkowy przegląd prasy

Analitycy Accenture szacują, że w 2005 roku w Niemczech przeciętne gospodarstwo domowe będzie wydawać 3,5 tys. euro rocznie na usługi i-TV.

GAZETA WYBORCZA

Po Internecie interaktywna telewizja

Najpoważniejszym kandydatem do zostania medium przyszłości jest nie Internet, lecz interaktywna telewizja. Tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą Accenture. Analitycy szacują, iż w 2005 roku w Niemczech przeciętne gospodarstwo domowe będzie wydawać 3,5 tys. euro rocznie na usługi i-TV. (s. 2)

PARKIET

Niemcy nie rezygnują z polskiego rynku

”Deutsche Telekom nadal jest zainteresowany odkupieniem udziałów w PTC i objęciem kontroli nad tą spółką” powiedział Hans Ehnert, przedstawiciel DT. Jednym z najważniejszych elementów strategii firmy jest obecnie budowanie paneuropejskiej sieci telefonii komórkowej. Deutsche Telekom, jako jedna z niewielu firm nie zrezygnowała z uzyskania licencji UMTS. Firma zamierza również zająć się działalnością internetową, jednak na razie nie są sprecyzowane plany wejścia do Polski. (s. 2)

PRAWO I GOSPODARKA

Money.pl ma już umowę z eBroker

Serwis finansowy Money.pl zawarł porozumienie z firmą eBroker (firma tworzy portal poświęcony tematyce ubezpieczeń). Porozumienie zakłada, iż eBroker dostarczać będzie Money.pl informacje oraz oferty ubezpieczeniowe. W serwisie będzie można również znaleźć sekcję informacyjną, edukacyjną oraz bazy danych o podmiotach działających na polskim rynku ubezpieczeniowym. (s. 6)

PULS BIZNESU

Obligacje Prokomu sfinansują przejęcia

Jeszcze w tym roku mają zapaść decyzje dotyczące fuzji Prokomu z Softbankiem i Ster Projektem. To właśnie finansowanie tego przedsięwzięcia jest głównym celem emisji obligacji zamiennych Prokomu. Wcześniej, bo do końca września mają zapaść decyzje w sprawie inwestycji TP S.A. w portal Wirtualna Polska. (s. 1)

BRE Leasing pozywa do sądu

Firma BRE Leasing skierowała do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko spółce Comarch. Sprawa dotyczy wdrożenia w przez Comarch w BRE Leasing systemu informatycznego. Zdaniem przedstawicieli BRE Leasing, Comarch do tej pory nie wywiązał się z umowa, która powinna być sfinalizowana w połowie roku 1999. (s. 3)

Toshiba potwierdza problemy sektora

Koncern Toshiba zamierza zwolnić blisko 19 tys. pracowników (to ok. 10% załogi). Władze firmy rozważają również fuzję z niemieckim Infineonem. Toshiba, drugi po Intelu producent półprzewodników przeżywa ostatnio poważne kłopoty, związane z ogólnoświatowym kryzysem branży IT. W ciągu ostatniego roku ceny kości pamięci o pojemności 128 MB spadły z 6 do 1,5 USD. To nie wszystko – ceny układów DRAM na światowych rynkach spadły poniżej kosztów produkcji. Dlatego konieczne okazało się przeprowadzenie radykalnej restrukturyzacji (s. 11)