Wtorkowy Przegląd Prasy

W 2003 roku rynek usług telekomunikacyjnych 0-70x był wart ok. 300 mln zł. Do Sejmu trafił projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności osoby fizycznej oraz o upadłości konsumenckiej. Zmniejszając stawkę CIT z 27% do 19% Polska dokonała jednego z najistotniejszych cięć podatkowych – uważają specjaliści KPMG.

RZECZPOSPOLITA

ARiMR: umowa na komputery

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisał umowę z warszawską firmą Intertrading Systems Technology na dostarczenie 4 tys. komputerów firmy Dell, które obsłużą system IACS. Dostawa do 303 biur powiatowych, 16 oddziałów regionalnych i centrali ARMiR powinna nastąpić w ciągu 4 tygodni. Agencja zapłaci za sprzęt 15,85 mln zł. (s. B 1)

Energis wybrał Lucenta

Lucent Technologies dostarczy Energis Polska cyfrową centralę telefoniczną 5ESS(r ). Centralę zainstaluje spółka Sprint. Wartości kontraktu nie ujawniono. (s. B 3)

Dialery z certyfikatem

Prezes Media-net Interactive ocenia, że w 2003 roku rynek usług telekomunikacyjnych 0-70x był wart ok. 300 mln zł. Od 2000 roku rośnie on o kilka procent rocznie. Polskim rynkiem tych usług zainteresowane są już firmy zachodnie. (s. B 3;http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040406/ekonomia/ekonomia_a_5.html )

GAZETA WYBORCZA

Ożywienie na parkietach

W pierwszym kwartale br. na warszawskim parkiecie zadebiutowały trzy spółki. W Europie więcej firm weszło na giełdę londyńska (39 spółek) i na Euronext (10 debiutantów). Przed rokiem w Warszawie debiutowała jedna firma. (s. 19)

GAZETA PRAWNA

Nie tylko firmy, lecz i osoby fizyczne

Do Sejmu trafił projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności osoby fizycznej oraz o upadłości konsumenckiej. Pierwsze czytanie odbędzie się pod koniec kwietnia. Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznawałoby Konsumenckie Kolegium Orzekające, ogłosić własną upadłość możnaby tylko raz. Od chwili złożenia wniosku dłużnik nie miałby prawa rozporządzać majątkiem i zaciągać zobowiązań, poza bieżącymi sprawami życia codziennego. (s. 1, 18;http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1177&dok=1177.6.3.2.1.4.0.1.htm )

Obniżanie stawek coraz powszechniejsze

Zmniejszając stawkę CIT z 27% do 19% Polska dokonała jednego z najistotniejszych cięć podatkowych – uważają specjaliści KPMG. W krajach OECD średni podatek dochodowy od przedsiębiorstw zmniejszył się z 29,9% w ub. roku do 28,99%. W krajach Unii Europejskiej średnia stawka spadła do 29,85%. (s. 3)