Wtorkowy Przegląd Prasy

Mimo, że przetarg na system ochrony granic Polski wygrał Ster Projekt, zbuduje go niemiecka firma Atlas - zdecydowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. France Telecom chce za 3,9 mld EUR wykupić portal dostępowy Wanadoo. Bank inwestycyjny Morgan Stanley ocenia że w Polsce w 2004 roku nastąpi wzrost inwestycji, który przełoży się na ożywienie gospodarki. Na aukcji Allegro.pl dokonano spektakularnego oszustwa.

GAZETA PRAWNA

Apetyty na Wanadoo

France Telecom poinformował, że jest gotów przeznaczyć 3,9 mld EUR za udziały mniejszościowe w portalu dostępowym Wanadoo. France Telecom posiada obecnie 71% akcji Wanadoo. Zakup miałby być sfinansowany ze sprzedaży aktywów nie pasujących do strategii operatora. Spekulacje na giełdzie dowodzą, że zdaniem analityków po wykupie Wanadoo, FT może być zainteresowany powtórzeniem operacji w stosunku do innej spółki - Equant. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Tu utniemy, tam dodamy

Pierwsze polskie tanie linie lotnicze - Airpolonia.com zapowiadają w sezonie letnim zwiększenie liczby połączeń i rozpoczęcie sprzedaży biletów w biurach podróży. Dystrybucja biletów przez Internet pozostanie jednak głównym sposobem sprzedaży. (s. 18)

Stopy procentowe ani drgną

Bank inwestycyjny Morgan Stanley zmienił prognozy dotyczące Polski. Analitycy banku nie przewidują w br. cięcia stóp procentowych, doceniają silny wzrostu produkcji przemysłowej i liczą, że w 2004 roku nastąpi wzrost inwestycji, który przełoży się na ożywienie gospodarki. (s. 19)

Monitor widmo

Na aukcji Allegro.pl dokonano spektakularnego oszustwa. Internauta Lukserwis wystawił na licytację markowe monitory komputerowe po cenie 1,5 tys. - 1,6 tys. zł, zainkasował łącznie ok. 80 tys. zł i rozpłynął się. Wcześniej Lukserwis długo pracował na dobrą opinię rzetelnie handlując na Allegro.pl, głównie jednak na transakcjach groszowych, sprzedając np. naklejki. (s. 21)

PULS BIZNESU

Euroskandal szyty grubymi nićmi

Radarowy system ochrony granic wart 200 mln zł (a w dłuższej perspektywie - nawet 500 mln zł) zbuduje dla Polski niemiecka firma Atlas. Wcale nie dlatego, że jej oferta była najlepsza, tylko dzięki arbitralnej decyzji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (PKE), która dwukrotnie odrzuciła wyniki polskiego przetargu i poleciła MSWiA podpisanie umowy z Atlasem. Pierwotnie przetarg wygrało konsorcjum Ster Projekt i brytyjskiej Denbridge. (s. 4, 5)

Serwery padły, pieniędzy brak

System do obsługi dofinansowań z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie poradził sobie ze zgłoszeniami firm, co było skutkiem przeciążenia jednego z serwerów. Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych chcieli zdążyć do 14 lutego z przesłaniem drogą elektroniczną dokumentów do funduszu - firmy zatrudniające ponad 5 osób mogą to, według przepisów, zrobić tylko drogą elektroniczną. (s. 9)

Nie gorsi od Netii

Szeptel nie potwierdził na razie wprost zainteresowania udziałem w upublicznieniu Telefonii Dialog. Środki do połączenia z TD mogłyby pochodzić z publicznej emisji akcji Szeptela, które objąłby inwestor finansowy. (s. 11)