Wtorkowy Przegląd Prasy

Rząd francuski może w tym roku zejść poniżej 50% w udziałach we France Telecom. Elektrim nie wiąże swojej przyszłości z telekomunikacją. Szpetel przejął Bia-Net. IBM i Intel zaangażowały się w fundusz ochrony prawnej użytkowników Linuksa.

PULS BIZNESU

To będzie dla nas rok sukcesów

Jeden z bohaterów polskiej bańki internetowej - Elektrim - zapowiada powrót w wielkim stylu. Przełom w historii spółki zapowiada prezes Piotr Nurowski. W obecnej odsłonie Elektrim raczej nie wiąże jednak przyszłości z branżą telekomunikacyjną. O sprzedaży pakietu udziałów w PTC (kontrolowanych poprzez Elektrim Telekomunikację) prezes Nurowski mówi następująco: "W tej chwili nie prowadzimy żadnych rozmów z Deutsche Telecom. Czekamy na sygnał od Vivendi". (s. 4, 5)

Szeptel kupił małego rywala

Szeptel kupił 32% akcji Bia-Net, operatora telekomunikacyjnego działającego w Białymstoku i okolicach. Nie podano wartości transakcji. W tym roku zarząd Szeptela planuje przychody ze sprzedaży na poziomie 29,3 mln zł. (s. 11)

Francuski rząd może sprzedać akcje FT

Według informacji agencji Dow Jones w tym roku francuski rząd może sprzedać część akcji France Telecom. Dotychczas wydawało się raczej, że państwo francuskie nieprędko zmniejszy swój pakiet 54,5% udziałów w FT. Analitycy przewidują tymczasem, że rząd Francji zejdzie poniżej 50% udziałów w ramach szerszej transakcji, obejmującej np. przejęcie udizałów w portalu Wanadoo w zamian za nowe akcje FT. (s. 16)

GAZETA WYBORCZA

W obronie Linuksa

Grupa firm pod przewodnictwem IBM i Intela stworzy fundusz wart 10 mln USD, którego celem będzie finansowanie pomocy prawnej dla firm-użytkowników systemu Linux. Pomoc ma dotyczyć przypadków obrony przed pozwami zgłoszonymi ewentualnie do sądu przez SCO. (s. 21)