Wtorkowy Przegląd Prasy

Skarb Państwa sprzedaje 7,5% akcji Telekomunikacji Polskiej. I&B System planuje ofertę publiczną w grudniu, podobnie jak Optimus, który ponadto jednak zwolni 20% załogi. Netia liczy na przypływ stałych klientów po wprowadzeniu połaczeń do sieci komórkowych prez 1055, a centra rozliczeniowe i kartowe liczą wartość nieuczciwych transakcji kartami w Polsce.

PARKIET

Skarb Państwa sprzedaje Telekomunikację Polską

Wczoraj MSP wystawiło na sprzedaż 105,4 mln akcji TP, co odpowiada 7,5% kapitału spółki. Dodatkowo 27,25 mln akcji zasili Kompanię Węglową. Budowanie księgi popytu ma według Reutersa zakończyć się w trybie przyspieszonym dziś wieczorem, choć według nieoficjalnych informacji początkowo czuwające nad ofertą Creditt Suisse First Boston i BZ WBK dawały sobie na to trzy tygodnie. Według analityków cena akcji w ofercie będzie zawierała 5 - 10% dyskonto wobec ceny giełdowej. (s. 1)

I&B System sprzedaje walory

Firma przeprowadzi na początku grudnia publiczna subskrypcję do 6,9 mln akcji serii I z wyłączeniem prawa poboru. Podniesienie kapitału ma zasadnicze znaczenie dla naprawy finansów spółki, która jeszcze w ub. roku stała na krawędzi bankructwa. Środki z emisji posłużą częściowo do obsługi zadłużenia. Bieżący rok - dzięki redukcji kosztów i nowym rentownym kontraktom firma zakończy na plusie. (s. 4)

Optimus tnie zatrudnienie

Optimus zmniejszy zatrudnienie o 20% - na przełomie 2003 i 2004 roku zwolni ok. 50 pracowników. Ponadto na początku grudnia firma chce przeprowadzić emisję 2 mln akcji z wyłączeniem praw poboru, z której chce pozyskać ok. 15 - 16 mln zł. (s. 5)

Netia spodziewa się napływu klientów

Od trzech dni Netia oferuje połączenia do sieci komórkowych przez prefiks 1055. Umożliwia to nowa regulacja w Prawie Telekomunikacyjnym obowiązująca od 1 października br. Dotychczas Netia i NOM umożliwiały połączenia do sieci komórkowych poprzez specjalne numery (0 800... ). Netia liczy teraz na zwiększenie dzięki temu liczby klientów podpisujących stałe umowy. (s. 5)

PULS BIZNESU

Przeciw oszustom

Centra rozliczeniowe i organizacje kartowe ujawnią dziś po raz pierwszy listę punktów handlowo usługowych, które świadomie akceptują i realizują transakcje skradzionymi kartami. Czarna lista będzie prowadzona i podpierana autorytetem Związku Banków Polskich. Jego przedstawiciele oceniają, że w Polsce wartość oszukańczych transakcji sięga w całości sprzedaży 0,04%, mniej niż w Europie, gdzie jest to 0,07%. Złodzieje tożsamości dokonali w Polsce I półroczu br. transakcji detalicznych o wartości 3,6 mln zł, w tym 1,8 mln zł kartami skradzionymi a 0,9 mln zł - sfałszowanymi. (s. 7)