Wtorkowy Przegląd Prasy

Ster-Projekt z powodzeniem sprzedał akcje. Zdaniem Europejskiego Banku Centralnego - wbrew stanowisku NBP - kraje wstępujące do Unii nie powinny spieszyć się z przyjęciem euro. Coraz większą odpowiedzialność za budowę IACS przejmuje na siebie Hewlett-Packard - mówi minister rolnictwa. Zarząd PSE czeka na akceptację rady nadzorczej dla wniosku o pozwolenie na sprzedaż Tel-Energo.

PARKIET

Ster-Projekt sprzedał akcje

Publiczna oferta 5,65 mln akcji powiodła się - pozyskane 85 mln zł firma chce przeznaczyć na przejęcia. Do firmy weszli - po sprzedaży części praw poboru przez dotychczasowych inwestorów - inwestorzy finansowi, dotychczas nieobecni w akcjonariacie Ster-Projektu. (s. 5)

EBC: nie spieszcie się z przyjęciem euro

Kraje wstępujące do Unii Europejskiej w maju 2004 roku nie powinny spieszyć się z przystępowaniem do unii monetarnej - poinformowała Gertrude Tumpel-Gugerell z Rady Europejskiego Banku Centralnego. Nasz NBP jest odmiennego zdania. Zdaniem przedstawicielki EBC pobyt tych krajów w systemie ERM2 przygotowującym do przyjęcia euro może być korzystny dla nowych członków Unii. Udział w ERM2 musi być przy tym skoordynowany z polityką monetarną, fiskalną i strukturalną państw. "Nie ma jednej ścieżki przyjęcia euro dla wszystkich kandydatów, gotowość przyjęcia euro będzie oceniana indywidualnie" - powiedziała przedstawicielka rady EBC. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Bez alternatywy

Rozmowa z ministrem rolnictwa Wojciechem Olejniczakiem. "W kwestiach IACS-u już nie ma czasu na żadną pomyłkę, żadne tłumaczenia. Cała legislacja jest w Sejmie - jest na czas. (...) Została tylko część informatyczna" - mówił między innymi minister. "Tak naprawdę z chwilą podpisania kolejnych aneksów i umów coraz większą odpowiedzialność za budowę systemu IACS bierze na siebie firma Hewlett-Packard" - dodał. (s. B 3)

PULS BIZNESU

PSE: wciąż chcemy sprzedać Tel-Energo

Prezes PSE zaprzecza, aby spółka miała unieważnić przetarg na Tel-Energo. "W czwartek wystąpiliśmy nawet do RN o zgodę na sprzedaż Tel-Energo. Rada postanowiła jednak odsunąć termin rozpatrzenia formalnego wniosku do czasu, aż będą znane oferty cenowe potencjalnych nabywców" - powiedział Stanisław Dobrzański. (s. 7)

Softbank dziś podpisuje umowę

Dzisiaj Softbank ma podpisać umowę dotyczącą budowy systemu CEPiK. Według nieoficjalnych informacji firma zarobi na projekcie niecałe 190 mln zł netto (230 mln zł brutto). W przetargu Softabnk był bezkonkurencyjny, przebijając ofertę drugiego w kolejności ComArchu o 50 mln zł. Samo MSWiA szacowało koszt budowy systemu na nawet 500 mln zł. (s. 6)