Wtorkowy Przegląd Prasy

LG Electronics myśli o rozwinięciu produkcji sprzetu elektronicznego w Polsce. JTT w oczekiwaniu na inwestora i decyzję izby skarbowej o zwrocie podatku przełożyło datę ratunkowego WZA na 30 października. Według Międzynarodowej Agencji Energetyki do 2030 roku w Europie należałoby wydać na rozbudowę i odnowienie sektora energetycznego 143 mld USD.

RZECZPOSPOLITA

W Polsce nie straciłem ani złotego

"Myślimy o przeniesieniu (do Polski - red.) z Korei produkcji sprzętu cyfrowego, jak kino domowe, DVD, samochodowe systemy audio. Na razie pierwszym kandydatem są Chiny, ale nie wykluczam, że następnym może być Polska. Jeśli chodzi o wasz kraj, liczy się nie tylko to, że wstępuje do Unii Europejskiej, ale także rozsądne koszty wytwarzania, usytuowanie w środku Europy" - mówi w wywiadzie dla "Rz" B.D. Jang, wiceprezes Electronics Inc. (s. B 2)

PULS BIZNESU

JTT odkłada ratunkowe walne

Do 30 października odłożono WZA JTT Computer. Aby uchronić się przed upadłością, firma pozostawiła tylko jednoosobowy zarząd, zredukowała zatrudnienie i obcięła koszty. Uratować firmę może tylko pozyskanie inwestora strategicznego na 51% akcji. Potencjalni kupcy liczą na decyzję izby skarbowej, która ma zwrócić firmie 23 mln zł podatku. (s. 10)

PARKIET

Polacy wypoczywali w kraju

Z badań Instytutu Turystyki wynika, że 50% POlaków przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe urlopowym za najważniejszy argument za lub przeciw uważa argument finansowy. Dlatego też w br. wyjątkowo popularne były tanie wyjazdy w kraju. Sprzyjała temu także zmiana ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, na mocy której dofinansowuje się obecnie tylko wyjazdy krajowe. Na ożywieniu skorzystali mali przedsiębiorcy, zaś biura podróży znalazły sie w ciężkiej sytuacji. (s. 8)

Branża wymaga inwestycji

Kryzysy w dostawach energii elektrycznej w Europie i USA zwróciły uwagę na konieczność rozbudowy i odnowienia infrastruktury. Stwarza to duże szanse dla producentów urządzeń do sieci przesyłowych - na duże zamówienia liczą m.in. ABB, Alstom, Siemens. Według Międzynarodowej Agencji Energetyki do 2030 roku w Europie należałoby wydać na te cele 143 mld USD. (s. 9)