Wtorkowy Przegląd Prasy

TP SA chce zdaniem mniejszościowych akcjonariuszy WP dokonać wrogiego przejęcia portalu. BRE Bank objął nowe obligacje Optimusa i wartości 8,12 mln zł. Koncentracja na obsłudze głównego klienta - PKO BP - odbija się na wynikach Softbanku. Sąd UOKiK podtrzymał karę dla PTK Centertel i jej prezesa.

PARKIET

Obligacje Optimusa

Optimus wyemitował obligacje o wartości 8,12 mln zł, które objął BRE Bank. Papiery mają być wykupione do 28 listopada br. ze środków odzyskanych z organów skarbowych albo uzyskanych z emisji akcji. CElem obecnej emisji jest, zgodnie z planem restrukturyzacji przyjętym na przełomie czerwca i lipca br., pozyskanie dodatkowych środków na prowadzenie działalności produkcyjnej i handlowej. W ramach planowanej ponadto emisji akcji ma wypuścic 7 mln akcji, z czego od 1 do nawet 3,6 mln papierów już we wrześniu. (s. 3)

Softbank traci rynek

W II kw. br. przychody Softbanku wyniosły 46 mln zł i były niższe o 20% w porównaniu z wynikami z ub. roku. Jeszcze słabiej wypadła sprzedaż spółki - matki - obniżyła się ona o 35%, do 27,8 mln zł. Na poziomie skonsolidowanym wynik netto był ujemny (1 mln zł), spółka-matka sama zarobiła zaś 1,5 mln zł. Zdaniem analityków wyniki pokazują, jak bardzo Softbank uzależniony jest od jednego klienta - PKO BP. Softbank tłumaczy słabsze wyniki przygotowaniami do realizacji kontraktu na centralny system informatyczny w PKO BP. Wartość łączna tej umowy może wynieść nawet 2 mld zł. (s. 3)

PULS BIZNESU

Sąd utrzymał kary dla Centertela

Sąd UOKiK uznał, że należy ukarać PTK Centertel, operatora sieci Idea, oraz prezesa tej spółki. Podtrzymał więc wcześniejszą decyzję prezesa UOKiK o nałożeniu na spółkę kary w wysokości 17 tys. zł a na jej prezesa - 20 tys. zł, za utrudnianie śledztwa antymonopolowego. (s. 4)

TP SA podnosi kapitał Wirtualnej Polski...

Telekomunikacja Polska wbrew akcjonariuszom mniejszościowym przegłosowała podczas ostatniego WZA nową emisję akcji intenetowego portalu. Objęcie nowej emisji o planowanej wartosci 30 - 40 mln zł pozwoli TP SA przejąć kontrolę nad portalem. Akcjonariusze mniejszościowi zapowiadają zaskarżenie uchwały i uważają działania telekomu za próbę wrogiego przejęcia. Prawdopodobnie TP nie będzie musiała zapłacić za nowe akcje, ponieważ pożyczka w wysokości 24 mln zł udzielona kilka lat temu portalowi przez TP Internet (spółkę-córkę TP) stała się wymagalna. (s. 5)

Netia + Dialog = konkurent TP SA

Po decyzji ministerstwa infrastruktury o umorzeniu opłat koncesyjnych operatorom stacjonarnym, oddłużenie 700 - 900 mln zł Telefonii Dialog zapowiedział KGHM. Otworzy to drogę do konsolidacji branży, przy czym najbardziej naturalnym partnerem dla TD wydaje się analitykom Netia. Po umorzeniu długów TD spółki będą w przybliżeniu równocenne. (s. 7)