Wtorkowy Przegląd Prasy

Pod koniec roku holding Tel-Energo odsprzeda połowę udziałów partnerowi strategicznemu. Polsat chce szybko doprowadzić do zmian w radzie nadzorczej Elektrimu.

PARKIET

Polsat chce zmian w radzie Elektrimu

Zygmunt Solorz powiedział, że Polsat Media będzie dążył do jak najszybszego zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy Elektrimu i dokonania zmian w radzie nadzorczej. Prezes Polsatu powiedział ponadto, że będzie dążył do zmian w statucie holdingu - chce, żeby decyzje rady podejmowane były zwykłą większością głosu. Na podstawie rozmów z BRE, Polsat Media wspólnie z firmą TCF będzie głównym udziałowcem w Elektrimie. Po wejściu do rady właściciel Polsatu będzie też chciał zwiększenia udziałów w Elektrimie Telekomunikacji. (s. 3)

Axel Springer znów na plusie

Wydawca m.in. "Bild-Zeitung" zdołał za zeszły rok uzyskać rentowność. Spółka nie podała jednak wyniku netto, stwierdzono tylko, że zysk był nominalnie porównywalny do straty z 2001 roku (198 mln EUR). Poprawa wyników nastąpiła po zwolnieniu 10% pracowników, połączeniu redakcji dwóch gazet i rezygnacji z części działalności. W Polsce Axel Springer wydaje m.in. "Newsweek". (s. 9)

Firmy płacą mniejsze podatki niż obywatele

Projekt budżętu USA na najbliższy rok przewiduje rekordowy deficyt w wysokości 307 mld USD. Ekonomiści i kongresmeni nawołują do przywrócenia dyscypliny budżetowej, a prawnicy zwracają uwagę, że niektóre firmy płacą podatki według stawek niższych niż obywatele i wzywają do przywrócenia w firmach dyscypliny podatkowej. Za 2001 rok 8 z 30 spółek indeksu Dow Jones zapłaciło podatki stanowiące 20% zyskiu operacyjnego - najwyższa stawka dla osób fizycznych wynosi natomiast 39,1%. (s. 9)

PULS BIZNESU

PSE odda kontrolę w grupie Tel-Energo

Pod koniec roku do inwestora strategicznego powinna trafić połowa udziałów holdingu Tel-Energo, obejmującego m.in. NOM i Telbank. Wartość transakcji tym samym powinna przekroczyć 600 mln zł - ocenia PB. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się Telię, TDC i Vodafone. Niewykluczone, że w szranki stanie Cesky Telecom. (s. 5)

DB24 poczeka na wsparcie

Zarząd banku DB24 poinformował, że ani w tym, ani w przyszłym roku nie nastąpi podwyższenie kapitału. Bank rozwija sie wolniej, niż zakładali właściciele, w tym roku skoncentruje się na rozwoju systemów informatycznych i pozyskiwaniu nowych klientów. Usprawnienie systemów IT będzie koztowało 6-7 mln zł. (s. 6)

ComArch chce kupić Cracovię

Krakowska spółka podpisała list intencyjny w sprawie zakupu pakietu 30% akcji legendarnej krakowskiej drużyny za 3 mln zł. jest już obecnie głównym sponsorem tego zespołu. (s. 7)

Ahold fałszował wyniki finansowe

Holenderska sieć supermarketów zawyżyła wyniki o 0,5 mld USD. Ahold będzie musiał poprawić nieprawdłowe księgowanie w raportach za lata 2000, 2001 i trzy kwartały 2002 roku. (s. 11)