Wtorkowy Przegląd Prasy

Notowania Getinu zyskały w ciągu ostatnich dwóch sesji giełdowych 50%. Ericsson ma siódmy z kolei kwartał zakończony stratą. Szef komitetu offsetowego w przetargu na samolot wielozadaniowy, Michał Kleiber, powiedział, że w amerykańskim offsecie za mało jest projektów z transferem nowych technologii.

PARKIET

Getin i IGroup w centrum uwagi

Poniedziałkowa sesja przyniosła dalsze wzrosty notowań akcji Getinu i Internet Group. W ciągu ostatnich dwóch sesji akcje Getinu podrożały o 50%, a wczoraj właściciela zmieniły papiery odpowiadające 3,5-proc. kapitału. Powodem wzrostów mogło być przejęcie nad firmą pełnej kontroli przez Leszka Czarneckiego, b. szefa Credit Agricole Polska. Według jego informacji platforma e-handlu miałaby przekształcić się w fundusz capital venture. IGroup zyskał w tym czasie 26%, powowdem mogła być publikacja dobrych wyników jednej ze spółek - ZigZag. (s. 3)

Ericsson wciąż w słabej formie

Ericsson poinformował o siódmej z rzędu stracie kwartalnej. W ostatnim kwartale ub. roku powiększyła się ona do 965 mln USD przy sprzedaży niższej o 37%. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Symfonia zagrała w Matriksie

Matrix.pl, znany z systemu księgowego Symfonia, był w roku ub. drugim po Prokomie krajowym producentem oprogramowania do zarządzania firmą. Liczba systemów kupionych (łącznie) wyniosła w roku ub. 40 tys. - do września; a przychody z tej działalności - 51,8 mln zł. (s. 18)

PULS BIZNESU

Offset: chcemy więcej technologii

Przewodniczący komitetu offsetowego w przetargu na samolot wielozadaniowy, Michał Kleiber, powiedział, że projekty uzupełniające amerykańską ofertę offsetową powinny być związane z nowymi technologiami, towarzyszyć im powinno zatrudnienie nowych pracowników i uruchomienie produkcji - a nie tylko proste zamówienia. Zdaniem ministra amerykańska oferta wcale nie jest bogata w projekty zawierające transfer nowych technologii. Umowa offsetowa ma być podpisana w ciągu 60 dni od zaplanowanego na koniec lutego parafowania umowy na zakup samolotów F-16. (s. 3)

JTT: sąd wznowił proces w za podatki

Na wokandę powróciła trwająca już od dwóch lat sprawa domniemanych oszustw podatkowych dokonanych przez JTT. W styczniu 2002 roku co prawda sąd umorzył postępowaie, jednak na zażalenie prokuratora - proces został wznowiony. (s. 4)

Alltel jest pewien wygranej w PKO BP

W piątek upłynął termin składania ofert w szacowanym na 0,5 - 2 mld zł przetargu na informatyzację PKO BP. Wiceprezes koncernu Alltel, występującego w przetargu w konsorcjum wraz z Prokomem powiedział m.in. "To Prokom i Alltel będą najgroźniejszymi rywalami dla pozostałych graczy. (...) Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na partnerstwo z Prokomem, żeby to ryzyko (niepowodzenia wdrożenia -przyp. red.) ograniczyć do minimum (...)". Konsorcjum proponuje wdrożenie systemu Corebank. (s. 7)