Wtorkowy Przegląd Prasy

Niemiecki rząd uratuje operatora komórkowego MobilCom. Obligatariusze Elektrimu wycofali swoją ofertę przejęcia za 350 mln EUR pakietu akcji Elektrimu Telekomunikacja. Telbank może być kolejną polską spółką telekomunikacyjną przejętą przez Antel, kontrolowaną porzez rosyjski koncern naftowy Yukos.

PARKIET

Rząd obiecał 400 mln euro

Niemiecki rząd zadeklarował pomoc w wysokości 400 mln EUR dla operatora komórkowego MobilCom. Ze współpracy z niemiecką spółką wycofał się posiadający 28-proc. Pakiet France Telecom. Rząd kanclerza Schroedera chce ratować spółkę, aby nie straciło pracy 5,5 tys. zatrudnionych w niej osób. Kwota zapewniona przez rząd ma wystarczyć na finansowanie działalności do końca roku. W tym czasie powstanie plan restrukturyzacji. Wierzyciele, w tym Deutsche Bank, zgodzili się na odroczenie płatności. (s. 1)

Optimus ostro w górę

Zapowiedź powrotu Optimusa do WIG20 spowodowała prawie 20-proc. Wzrost notowań spółki podczas wczorajszej sesji. (s. 2)

KPWiG zbada sprawę Elektrimu

Fundusze związane z Elliott Advisors wycofały swoją wcześniejszą ofertę zakupu od Elektrimu pakietu akcji Elektrimu Telekomunikacji za 350 mln EUR. Ponadto KPWiG poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie ogłoszenia wniosku o upadłość Elektrimu – Komisja złoży dziś wniosek w prokuraturze w związku z podejrzeniem ujawnienia informacji poufnej; w tym celu badane są transakcje z piątkowej sesji. Tymczasem o powiększeniu posiadanego pakietu akcji Elektrimu poinformował Zbigniew Jakubas – ma on już ponad 10,2% udziałów holdingu. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Kolej na Telbank

Telbank, który do końca roku zostanie sprzedany przez NBP, może trafić w ręce rosyjskiej grupy Menatep, związanej z koncernem Yukos. W sierpniu należąca do rosyjskiej grupy spółka Antel nabyła za 36 mln EUR GTS Central Europe, w skład której wchodzi w Polsce Internet Partners. (s. 3)

Inteligo: wypłaty z bankomatów PKO BP

Posiadacze konta internetowego Inteligo już wkrótce będą korzystać z sieci bankomatów PKO BP. PKO BP przejęło niedawno Inteligo od niemieckiego BGB. (Finanse, s. I)

PULS BIZNESU

Prokom dokupi akcje Softbanku

Gdyńska spółka dokupi 24% akcji Softbanku i w sumie będzie kontrolować 33% kapitału zakładowego warszawskiej firmy. Cena zakupu wyniesie prawdopodobnie 55 mln zł. W 2000 roku za 10% akcji Softbanku Prokom zapłacił 128 mln zł. (s. 3)

BRE bank nie odda mBanku giełdzie

mBank nie zadebiutuje na giełdzie. BRE Bank zdecydował się na włączenie Banku Częstochowa poprzez przeniesienie majątku w zamian za akcje BRE. BRE Bank zmieni prawdopodobnie strategię rozwoju i z banku inwestycyjnego zmieni się w bank uniwersalny. (s. 4)

MF kasuje przetarg na informatyzację

Resort finansów unieważnił przetarg na dostawę sprzętu komputerowego o wartości 70 mln zł. Przetarg miał wyłonić dostawcę 10 tys. terminali komputerowych, 800 serwerów oraz systemów do transmisji danych. Uczestnicy przetargu rozważają złożenie protestów. (s. 5)