Wtorkowy Przegląd Prasy

Konsorcjum BRE i Eastbridge nie kupi od Elektrimu 49% akcji Elektrimu Telekomunikacji. Holding musi szukać nowego kupca dla swoich aktywów telekomunikacyjnych.

PARKIET

Elektrim szuka gotówkiKonsorcjum BRE i Eastbridge nie złoży oferty zakupu od Elektrimu pakietu akcji Elektrimu Telekomunikacji. Według prezesa Macieja Radziwiłła holding będzie szukał innego kupca, m.in. upatrując szansy w zmianach na kierowniczych stanowiskach w Vivendi i Deutsche Telekom. Pozwoli to na porozumienia pomiędzy telekomami w sprawie PTC, a w efekcie - potencjalnemu inwestorowi na zminimalizowanie ryzyka prawnego transakcji. Elektrim szuka obecnie również możliwości upłynnienia udziałów energetycznych, w ZE PAK czy Elektrim Megadex. (s. 3)

Ebbers żądał lojalnościWedług Financial Times, b. prezes WorldCom, Bernard Ebbers nie pozwalał członkom zarządu na sprzedaż akcji – posiadanie akcji firmy uważał za oznakę lojalności. Sam Ebbers także nie sprzedawał akcji firmy, a nawet pożyczał od niej pieniądze by dokupować nowe walory. To wzbudziło podejrzenia władz federalnych, które obecnie szukają związków Ebbersa z manipulacjami księgowymi sięgającymi 7 mld USD. (s. 8)

T-Mobile i O2 zaczynają kooperacjęSpółka zależna Deutsche Telekom – T-Mobile, oraz O2, spółka-córka brytyjskiego mmO2 rozpoczeły współpracę w zakresie budowy sieci UMTS w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Koszty wspólnej budowy mają pochłonąć 9 mld EUR, o 3 mld EUR mniej niż gdyby były realizowane osobno. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Bilet do teatru przez InternetObecnie około 20 teatrów w Polsce sprzedaje bilety na spektakle przez Internet. Do końca 2002 roku będzie już można kupować w ten sposób bilety do niemal wszystkich teatrów. Teatry nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast cena biletów w serwisie eBilet.pl jest o ok. 58% wyższa niż w kasie. (s. 7)

PULS BIZNESU

CL ma kolejną umowę z TP SAComputerLand podpisał umowę z TP S.A. na wdrożenie u operatora drugiego etapu komputerowego systemu paszportyzacji o wartości 15,2 mln zł. System ma zostać zainstalowany do końca 2003 roku. Koszt całości prac nad paszportyzacją w TP S.A. wynieść ma 200 – 300 mln zł. W tym roku TP S.A. ma wydać na paszportyzację ok. 40 mln zł. (s. 3)