Wtorkowy Przegląd Prasy

Polski rynek telekomunikacyjny zmniejszył się o 3 proc... Polkomtel na GPW później przez brak zgody wśród właścicieli... Techmex powoli wygasza działalność... Urządzenia multimedialne zastąpią radia w autach... Już 10 procent brytyjskiego handlu w Internecie... Światowy rynek programów na komórki wystrzeli w górę... Kobiety-informatycy zarabiają więcej niż mężczyźni... Polacy polubili słuchanie książek...

COMPUTERWORLD

Program Innovate

Oracle Polska - wspólnie z Politechniką Poznańską i IDM SA - uruchamia inicjatywę skierowaną do studentów, absolwentów i młodych przedsiębiorców, którzy mają innowacyjny pomysł oparty na technologii Oracle. Autorzy najlepszych projektów otrzymają szansę na ich przygotowanie do realizacji. Do zdobycia jest nawet 3 mln USD! więcej na stronie www.computerworld.pl/innowacje

Pole do innowacji

Rozmowa z dr Andrzejem Bullerem, autorem książki "Sztuczny mózg - to już nie fantazje", wieloletnim pracownikiem naukowym japońskiego Advanced Telecommunications Research Institute International, obecnie kierownikiem działu badawczo-rozwojowego gdyńskiej firmy Cama-Soft.

http://p1.idg.pl/r/d5aba

187 staży czeka na studentów

1 lutego br. rozpoczęła się XV edycja konkursu "Grasz o staż". Na studentów czeka 187 staży i nagrody dodatkowe o łącznej wartości ponad 100 000 zł.

http://p1.idg.pl/r/9f16f

iPad w biznesie - tak, ale jeszcze nie teraz

Nowy tablet firmy Apple mógłby być przydatnym narzędziem biznesowym, gdyby nie brak funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem i kontrolą dostępu. Według analityków z wykorzystaniem iPada w firmach warto poczekać, aż urządzenie zostanie pozbawione ograniczeń znanych m.in. z pierwszej wersji iPhone`a.

http://p1.idg.pl/r/6fd2f

Microsoft z 6,66 mld USD kwartalnego zysku

W ostatnim kwartale zeszłego roku koncern z Redmond zanotował wzrost przychodów i zysku netto odpowiednio o 14 i 60 proc. Tak duży wzrosty rentowności ma związek m.in. z wprowadzeniem do sprzedaży systemu Windows 7. Od momentu premiery sprzedano rekordową, jak na jeden kwartał liczbę 60 mln licencji nowego systemu.

http://p1.idg.pl/r/a77fa

RZECZPOSPOLITA

Internet na każdy kilometr

Wideo na życzenie, gry sieciowe, GPS nowej generacji - urządzenia multimedialne zastąpią radia w autach.

http://www.rp.pl/artykul/428004_Internet_na_kazdy_kilometr.html

W jakim zawodzie panie zarabiają więcej niż panowie?

Badania fundacji WageIndicator pokazały, że kobiety-informatycy posiadający tytuł inżyniera zarabiają nawet 14 proc. więcej niż mężczyźni.

http://www.rp.pl/artykul/9,427764_W_jakim_zawodzie_panie_zarabiaja_wiecej_niz_panowie_.html

Polacy polubili słuchanie książek

W bieżącym roku wydatki na audiobooki mogą sięgnąć nawet 50 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2009 r.

http://www.rp.pl/artykul/9211,428079_Polacy_polubili_sluchanie_ksiazek.html

Światowy rynek programów na komórki wystrzeli w górę

Konsumenci na całym świecie w 2010 r. ściągną na swoje urządzenia mobilne ponad 4,5 mld aplikacji, płacąc za nie w sumie 6,2 mld dol. - przewiduje firma badawcza Gartner Research.

http://www.rp.pl/artykul/9211,428062_Swiatowy_rynek_programow_na_komorki_wystrzeli_w_gore.html

GAZETA PRAWNA

Już 10 procent brytyjskiego handlu w Internecie

Z badania wynika, że brytyjscy konsumenci wydali w 2009 roku w internecie 38 mld funtów, czyli przeciętnie jeden klient wydał online ponad 1100 funtów. Zakupy w internecie to niemal 10 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/394628,juz_10_procent_brytyjskiego_handlu_w_internecie.html

GAZETA WYBORCZA

Cyberwojna: Chiny vs. USA

Gdybym był wrogiem USA, zaatakowałbym przez internet nasz system elektrowni - mówi były szef amerykańskiego wywiadu. - Nie potrafimy się przed takim cyberatakiem obronić...

http://wyborcza.pl/1,75477,7516728,Cyberwojna__Chiny_vs__USA.html

PULS BIZNESU

Polski rynek telekomunikacyjny zmniejszył się o 3 proc.

W 2009 r. wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce zmniejszyła się o około 3 proc. do poziomu 39,5 mld zł. Mimo iż był to pierwszy w historii spadek wartości polskiej telekomunikacji, trudno mówić o załamaniu w branży - wynika z raportu przygotowanego przez firmę PMR. Eksperci prognozują, że w 2010 r. rynek odrobi stratę.

http://www.pb.pl/a/2010/02/01/Polski_rynek_telekomunikacyjny_zmniejszyl_sie_o_3_proc

PARKIET

Techmex powoli wygasza działalność

Termin rozprawy sądowej dotyczącej ewentualnej zmiany upadłości likwidacyjnej giełdowej firmy na przewidującą zawarcie układu z wierzycielami wciąż nie jest znany.

http://www.parkiet.com/artykul/893657_Techmex_powoli_wygasza_dzialalnosc.html

Polkomtel na GPW później przez brak zgody wśród właścicieli?

Debiut operatora sieci komórkowej Plus w tym kwartale wydaje się nierealny. Jeśli do niego dojdzie, to za pół roku.

http://www.parkiet.com/artykul/893328_Polkomtel_na_GPW_pozniej_przez_brak_zgody_wsrod_wlascicieli_.html

Networld

Zielona infrastruktura XXI wieku

Kwestia optymalizacji sieci telekomunikacyjnych pod kątem energooszczędności staje się coraz ważniejszą częścią działalności największych dostawców infrastruktury, w tym firm Alcatel-Lucent, Ericsson i Nokia Siemens Networks.

http://p1.idg.pl/r/4b490

Google: koniec wsparcia dla IE 6

Z początkiem marca br. Google zaprzestanie obsługiwać przeglądarkę Microsoft Internet Explorer 6.

http://p1.idg.pl/r/77237

Novell: zestaw programistyczny dla Apple iPad

Zestaw programistyczny MonoTouch ma mieć mechanizmy umożliwiające budowania aplikacji opartych na .Net dla najnowszego urządzenia Apple - iPad.

http://p1.idg.pl/r/10056

ITPartner

BCC: ponad 30 mln zł przychodów z eksportu usług IT

Przychody netto firmy BCC za 2009 rok wyniosły 76,3 mln zł. Ponad 40 proc. tej kwoty to wpływy z tytułu usług IT świadczonych na rzecz klientów z zagranicy. Roczne przychody spółki były o 4 proc. niższe od obrotów w poprzednim roku.

http://p1.idg.pl/r/c2f8c

Solemis rozwija sieć partnerską

Firmy Benson Consultants i ITM Software zostały nowymi partnerami handlowymi i wdrożeniowymi rozwiązań Business Intelligence dystrybuowanych przez Solemis Group. Na mocy stosownych porozumień systemy z oferty Solemis będą integrowane z wyspecjalizowanymi rozwiązaniami obu firm.

http://p1.idg.pl/r/0060d

Polycom bliżej partnerów

W ubiegłym roku obroty firmy Polycom wyniosły niemal miliard USD. Zyski naliczone zgodnie z zasadami GAAP wyniosły 102 mln USD. Zeszłoroczne wpływy koncernu były o ok. 10 proc. niższe niż przed rokiem. Natomiast zyski zmniejszyły się o jedną piątą. Od trzeciego kwartału firma realizuje strategię rynkową zakładającą zacieśnienie współpracy z partnerami.

http://p1.idg.pl/r/5ee99