Wtorkowy Przegląd Prasy

Google walczy o prawa do cyfryzowania książek... Telefonica inwestuje w chińskiego operatora... Grono.net jeszcze powalczy... Sun traci przez plany fuzji z Oracle?... UKE dostał od TP "Kartę Równoważności wersja 2.0"... Młode firmy pozbawione szans na unijne pieniądze... Windows 7 taniej dla firm... Sprzedaż serwerów leci w dół...

COMPUTERWORLD

Ekologicznie na IFA 2009

Niemcy bardzo serio traktują działania pro-ekologiczne i mają podobno najwięcej elektrowni wiatrowych na świecie. Nastawienie pro-eko było też wyraźnie widoczne na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie.

http://p1.idg.pl/r/5e6d5

PARP: 60 mln na infrastrukturę badawczą i wzornictwo

28 września rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla firm inwestujących w infrastrukturę badawczą i wzornictwo. Na małych i średnich przedsiębiorców czeka ponad 60 milionów złotych.

http://p1.idg.pl/r/b847e

Nowa wersja bazy Oracle już dostępna

Niemal dokładnie dwa lata po premierze silnika bazodanowego Oracle 11g na rynek trafiła jego odświeżona wersja - Oracle 11g R2.

http://p1.idg.pl/r/11175

RZECZPOSPOLITA

Hiszpanie inwestują w Chinach

Telefonica będzie miała 8 proc. udziałów china unicom. Wartość transakcji wyniosła 1 mld dol. Chińska firma uzyska niewielki pakiet spółki z Europy.

http://www.rp.pl/artykul/9211,360117_Hiszpanie_inwestuja_w_Chinach.html

Google walczy o prawa do cyfryzowania książek

Z powodu sprzeciwu wydawców i autorów koncern obiecał, że wycofa ze swoich cyfrowych zbiorów książki dostępne dziś tylko w Europie.

http://www.rp.pl/artykul/9211,360115_Google_walczy_o_prawa__do_cyfryzowania_ksiazek.html

Grono.net jeszcze powalczy

Najstarszy polski serwis społecznościowy niespodziewanie uciekł spod gilotyny. Sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.

http://www.rp.pl/artykul/9211,359910_Grono_net_jeszcze_powalczy.html

GAZETA PRAWNA

Młode firmy pozbawione szans na unijne pieniądze

Mali i średni przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy działają krócej niż rok, nie mają szans na pozyskanie dotacji. To ewenement w skali kraju.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/349963,mlode_firmy_pozbawione_szans_na_unijne_pieniadze.html

PULS BIZNESU

Crime story Optimusa w 23 tomach akt

Niemoralne propozycje, tajemne nagrania, ginące laptopy i dokumenty. Złożone w sądzie prokuratorskie akta pokazują burzliwe tło afery z 2006 r.

http://www.pb.pl/2/a/2009/09/08/Crime_story_Optimusa_w_23_tomach_akt

UKE dostał od TP "Kartę Równoważności wersja 2.0"

Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymał od Telekomunikacji Polskiej nową wersję "Karty Równoważności", która ma uwzględniać uwagi operatorów alternatywnych.

http://www.pb.pl/a/2009/09/07/UKE_dostal_od_TP_Karte_Rownowaznosci_wersja_2_0

ITPartner

Sun traci przez plany fuzji z Oracle?

W drugim kwartale br. światowa sprzedaż sprzętu serwerowego spadła o jedną trzecią. Najwięcej stracił Sun. Zdaniem analityków ma to bezpośredni związek z przedłużającymi się procedurami dotyczącymi weryfikacji planowanej fuzji z Oracle pod kątem wpływu na konkurencyjność rynku IT.

http://p1.idg.pl/r/7e4a7

Sprzedaż serwerów leci w dół

W II kw. br. światowa sprzedaż serwerów spadła o 28 proc. w ujęciu rok do roku, zmniejszyły się także przychody dostawców o 29,4 proc. - donoszą analitycy Gartnera. Najsłabiej pod względem popytu na nowe serwery wypadł region EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), gdzie sprzedano aż o 31,9 mniej wydajnych komputerów. Długofalowemu efektowi recesji gospodarczej nie oparły się tym razem nawet najpopularniejsze serwery z segmentu x86.

http://p1.idg.pl/r/9ce20

MSPStandard

Porządek w danych

Stosowanie zasad Data Governance pomaga ograniczyć chaos informacyjny w przedsiębiorstwie, chociaż właściciele firm niechętnie wydają na to pieniądze. Do tego dochodzą wyzwania związane z bezpieczeństwem danych, ich optymalizacją oraz umiejscowieniem w strukturze organizacyjnej pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie nimi.

http://p1.idg.pl/r/43a43

Windows 7 taniej dla firm

Od początku września korporacyjni użytkownicy systemów Windows XP i Vista mogą skorzystać z obniżki kosztów aktualizacji do Windows 7 Professional. Oferta ma obowiązywać do marca przyszłego roku, także w Polsce.

http://p1.idg.pl/r/45255

ERPStandard

Umoja, czyli coraz droższy system ERP dla ONZ

Opóźniają się prace związane z wdrożeniem systemu klasy ERP w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jeszcze przed rozpoczęciem prac niemal o 20% przekroczono wstępny budżet projektu.

http://p1.idg.pl/r/7a669