Wtorkowy Przegląd Prasy

CDM Pekao drastycznie obniżył wycenę KGHM, w dużej mierze ze względu na zaangażowanie holdingu w Telefonię Dialog. O 24% wzrosły wczoraj notowania Elektrimu na wieść o wstępnym porozumieniu pomiędzy zarządem i obligatariuszami.

PARKIET

Lepiej nie mie(dź)ć

Według raportu CDM Pekao, akcje KGHM są warte tylko 6 zł, zalecana jest więc szybka ich sprzedaż. Wczoraj kurs spółki spadł o 4,5%, do 12,6 zł, przy obrotach sięgających 6,6 mln zł. Na wydanie obniżonej rekomendacji wpłynęła ocena ryzyka związanego ze spółką zależną miedziowego holdingu – Telefonią Dialog. W rekomendacji zatytułowanej „Lepiej nie mie(dź)ć” biuro maklerskie stwierdza, że KGHM może stracić na operatorze łącznie 2 mld zł. Znalezienie inwestora dla Dialogu może w opinii analityków CDM Pekao podnieść wycenę KGHM do 9 zł za akcję. (s. 1)

Elektrim droższy o 24,1%

Wczoraj akcje Elektrimu zdrożały do 4,22 zł. Tak inwestorzy giełdowi zareagowali na informacje o osiągnięciu wstępnego porozumienia pomiędzy zarządem holdingu i obligatariuszami. (s. 3)

Softbank sprzedał Bestę

Softbank sprzedał za 800 tys. zł BIG-BG 23,6% udziałów w firmie Besta, będącej agentem transferowym. Softbank sprzeda także inne firmy nie pasujące do podstawowej działalności – FinFin, Net Power i Mediabank. Dojdzie do tego prawdopodobnie na przełomie 2003 i 2004 roku. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Agora złapała zadyszkę

Skonsolidowany zysk netto Agory wyniósł 17,1 mln zł (rok wcześniej 35,9 mln zł). Przychody ze sprzedaży obniżyły się ze 198,1 mln zł przed rokiem do 165,6 mln zł. Analitycy przyczyn obniżenia wyników Agory upatrują w kryzysie rynku reklamowego. (s. 6)

SMS i e-mail z budki

Spadek popularności telefonów stacjonarnych skłonił Cesky Telecom m.in. do udostępnienia w publicznych budkach telefonicznych usług SMS i poczty elektronicznej. W ciągu najbliższych tygodni usługa zostanie wprowadzona w 15 tys. budek. (s. 12)

PULS BIZNESU

Moody’s podniósł rating dla PTC

Agencja ratingowa Moody’s podniosła wczoraj rating dla PTC z Ba3 do Ba2. (s. 4)

Elektrim: możliwa wymiana prezesa

Według nieoficjalnych informacji PB, jeszcze w maju obecnego prezesa Elektrimu Macieja Radziwiłła, który doprowadził do porozumienia z obligatariuszami, może zastąpić na fotelu prezesa holdingu poseł SLD Jan Chaładaj. (s. 5)

BGK chce zatrzymać pakiet akcji TP S.A.

BGK nie zamierza pozbywać się 2,86% akcji TP S.A., którymi dokapitalizował go Skarb Państwa. Bank zamierza dzięki uzyskaniu pakietu akcji operatora uruchomić programy rozwoju budownictwa. Jest to możliwe, ponieważ objęcie papierów TP S.A. podniosło m.in. współczynnik wypłacalności BGK do jednego z najwyższych poziomów na rynku – 24%. (s. 7)