Wtorkowy Przegląd Prasy

Według niepotwierdzonych informacji, Tel-Energo i NFI Jupiter podpisały wczoraj umowę o objęciu przez Tel-Energo za 64 mln zł obligacji zamiennych na akcje Pro Futuro.

PARKIET

Ponad 188 mln zł zysku

Polkomtel powiększył ponad dwukrotnie, do 188 mln zł, zysk netto w I kwartale br., w porównaniu do wyników z poprzedniego roku. W I kw. br. Plus pozyskał 186 tys. nowych klientów. (s. 1)

Szeptel wciąż na minusie

Przychody operatora z Szepietowa spadły z 5,1 mln zł w I kw. 2001 roku do 4 mln zł w I kw. br. Na podobnym, w porównaniu z ub. rokiem poziomie utrzymała się strata netto, która wyniosła 1,5 mln zł. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Mniej za jednego abonenta

Koszty pozyskania nowych abonentów przez sieci komórkowe systematycznie spadają. PTK Centertel wydało na pozyskanie klienta w 2000 roku 586 zł – w roku ub. o 27% mniej, 420 zł. W przypadku PTC koszt pozyskania klienta spadł w ub. roku o 6%, do 532 zł. Polkomtel nie podaje danych na ten temat. (s. 1, 3)

PULS BIZNESU

Tel-Energo da 64 mln zł Pro Futuro

Według niepotwierdzonych informacji NFI Jupiter i Tel-Energo podpisały wczoraj umowę o zaangażowaniu tej ostatniej spółki w Pro Futuro. Wiadomość ma być oficjalnie ogłoszona najpóźniej w środę. Tel-Energo ma przekazać Pro Futuro 64 mln zł w zamian za obligacje zamienne na akcje. (s. 3)

Prokom wszedł do walki o energetyczny billing

Koszt wymiany systemów billingowych w zakładach energetycznych może wynieść w ciągu dwóch lat od 100 do 200 mln zł - swoje oprogramowanie może zmienić 20 z 33 zakładów. Jednym z najważniejszych dostawców systemów IT dla sektora jest, po przejęciu Centrum Informatyki Energetyki, ComputerLand. Także Prokom zapowiedział zaangażowanie w branżę. Działają w niej już natomiast m.in. spółki z grup i . (s. 6)

Na licencjach fiskus zarobi aż 200 mln zł

Dzięki nowelizacji przepisów podatkowych dotyczących licencji na oprogramowanie, do budżetu wpłynie 200 mln zł. „W końcu mamy pełną jasność w interpretacji przepisów podatkowych. Przepisy precyzują pozycję podatkową dystrybutorów, co zapewni im komfort działania” – skomentował Ireneusz Dąbrowski, szef oraz wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. (s. 8)