Wtorkowy Przegląd Prasy

Skarb Państwa dokona dziś zmian członków rady nadzorczej KGHM. Trwają spekulacje wokół tego, kto obejmie z mianowania nowej rady stanowisko prezesa spółki.

PARKIET

Odbijanie rynku

Wczoraj na spotkaniu władz TP S.A. z kadrą kierowniczą spółki przedstawione zostały cele strategii operatora. Głównym założeniem jest 30 - proc. wzrost przychodów z sektora telekomunikacyjknego w ciągu trzech lat. Na rynku klientów masowych firma chce podnieść do 2004 roku poziom satysfakcji klientów do 90%. TP S.A. Nie potwierdziła natomiast informacji o 12,5 tys. osób, które mają zostać zwolnione. Do 2004 roku firma chce obsługiwać ponadto 400 tys. linii szerokopasmowego dostępu do Internetu. (s. 1, 2)

Inwestorzy boją się niewypłacalności

Podczas wczorajszej sesji giełdowej akcje Elektrimu straciły 20% wartości. To prawdopodobnie reakcja rynku na informacje o możliwym niespłaceniu przez holding wystawionych do wykupu obligacjach zamiennych. (s. 1, 2)

Wielu chętnych na fotel prezesa KGHM

Według informacji Parkietu, przedstawiciele kilku frakcji z SLD, a ponadto niektórzy ministrowie z Kancelarii Prezydenta, chce mieć wpływ na obsadę stanowisk w KGHM. Podczas dzisiejszego NWZA spółki Skarb Państwa dokona wymiany członków rady nadzorczej. Duże szanse na ponowne objęcie fotela prezesa KGHM ma były prezes -Stanisław Siewierski, który popierany jest przez posła SLD, szefa miedziowych związków zawodowych. Innych kandydatów mają ponadto m.in.. Wiesław Kaczmarek i Krzysztof Janik. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Netia będzie negocjować z obligatariuszami

Według rzecznik Netii, po nieudanym wezwaniu na obligacje spółki, zarząd zastanawia się obecnie nad innymi sposobami restrukturyzacji tego zadłużenia. (s. 2)

Akcje ST pod młotek

France Telecom zamierza wyemitować akcje i obligacje należącego do niego producenta chipów - STMicroelectronics, na łączną kwotę 3 mld EUR. Zmniejszenie udziałów FT w ST ma to pomóc w redukcji zadłużenia operatora. (s. 6)

PULS BIZNESU

UPC i Cyfra+ na jednej platformie

UPC sfinalizował połączenie w Polsce swojej platformy cyfrowej Wizja TV z Cyfrą +, należącą do Vivendi Universal. UPC otrzyma od Vivendi 150 mln EUR i 25% udzialów w nowej emisji Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej, która będzie zarządzać platformą. (s. 6)