Wtorkowy Przegląd Prasy

Do piątku będą trwały przesłuchania świadków w rozpoczętym wczoraj w Wiedniu postępowaniu arbitrażowym pomiędzy DT i Elektrimem.

PARKIET

Stanisław Siewierski może wrócić do KGHM

Po planowanym na 11 grudnia br. NWZA KGHM i zmianach w RN, można spodziewać się powrotu na stanowisko prezesa spółki Stanisława Siewierskiego. Zdaniem analityków nowy zarząd będzie dążył do szybkiej sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych – Telefoniii Lokalnej i udziałów w Polkomtelu. (s. 2)

Centertel goni konkurencję

Według danych PTK Centertel, spółka ma obecnie 26% udziałów w polskim rynku, licząc abonentów. Natomiast jej udział w ogólnej liczbie nowo pozyskanych klientów telefonii komórkowej wynosi po 9 miesiącach 35%. (s. 2)

Howell chce umarzać

Wrocławski Howell zamierza wypracować w br. zamiast zapowiadanych 18 mln zł – zaledwie 2 mln zł zysku netto. Spółka planuje za 10 mln zł skupować i umarzać do 2003 roku swoje akcje. Redukcja prognoz wynika z mniejszych zysków ze sprzedaży akcji MCI. W ciągu roku Howell sprzedał w kilku transakcjach kilkunastoprocentowy pakiet walorów funduszu po średnim kursie 2,54 zł za akcję, zamiast planowanych 10 – 12 zł. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Komórki skracają dystans

Liczba abonentów sieci telefonii komórkowych przewyższy liczbę abonentów stacjonarnych na przełomie III i IV kw. 2002 r.- ocenia PG. Pod koniec 2003 roku przychody operatorów telefonii przenośnej przewyższą przychody operatorów stałych. (s. 3)

Deloitte znalazło partnera

Deloitte & Touche Central Europe podpisała regionalną umową na sprzedaż i wdrażanie systemu ERP firmy J.D.Edwards. Umowa obejmuje 16 państw Europy Środkowej, w tym 10 krajów WNP. & Touche oczekuje zainteresowania ofertą ze strony firm dystrybucyjnych. (s. 4)

W Wiedniu zeznawali świadkowie

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa merytoryczna w której Deutsche Telekom występuje przeciwko m.in.. Elektrimowi. Spór dotyczy prawa do pierwokupu akcji PTC od TuiR Warta, Kulczyk Holding, BRE Bank i Drugiego Funduszu Rozwoju BRE, którego wykonanie miał zdaniem DT - niemiecki operator. Tymczasem akcje objął Elektrim. Według Elektrimu, które stanowisko poparły wcześniej polskie instancje sądowe, DT nie miał prawa pierwokupu, nie miał też zezwoleń administracyjnych. Przesłuchania świadków będą trwały do piątku. (s. 11)

PULS BIZNESU

Compaq jednak zwiększy produkcję komputerów

Fuzja HP z Compaqiem nie powinna mieć wpływu na wilekość produkcji komputerów marki Compaq w Polsce. Compaq planuje nawet zwiększyć asortyment produkcji o serwery. Pod znakiem zapytania stoi natomiast wejście do platformy B2B Xtrade - firmie nie podobają się porozumienia platformy, np. z ComputerLandem. (s. 4)

KPN sprzedał akcje PAGI

W ub. środę podpisano wstępną umowę w sprawie sprzedaży przez KPN 53% walorów firmy PAGI. Obejmą je za 0,5 mln zł Northern Lights Polska i Rawa Net. (s. 7)