Wtorkowy Przegląd Prasy

Japoński operator NTT DoCoMo uruchomił wczoraj pierwszą na świecie sieć telefonii 3G. Tymczasem w Europie oddalają się widoki na szybkie powstanie UMTS. Kłopoty z płatnością pierwszej raty opłaty licencyjnej ma we Francji Vivendi.

PARKIET

Ważą się losy STGroup

Zarząd wrocławskiej firmy zwróci się do wierzycieli z propozycją restrukturyzacji zadłużenia w ramach programu naprawczego. Dotychczasowe negocjacje z potencjalnymi inwestorami (m.in. Optimusem) nie przyniosły efektu. (s. 7)

Za drogi UMTS

Vivendi chce renegocjować z rządem francuskim warunki zapłaty za licencję UMTS. Firma spóźnia się z zapłaceniem pierwszej raty. Zarząd Vivendi uznał, że kwota 619 mln EUR, która miała zostać przekazana do końca września br. to zbyt dużo przy obecnych warunkach rynkowych. Przedstawiciele firmy zapowiadaja negocjacje z rządem nie tylko odnośnie pierwszej raty ale i całości opłaty, wynoszącej 4,95 mld EUR. (s. 14)

PRAWO I GOSPODARKA

Polacy poczekają na wprowadzenie UMTS

Z dwu lub trzyletnim opóźnieniem rozpocznie działalność polska sieć UMTS. Przesunięcie pierwotnego terminu z 2003 roku wynika z trudności technicznych, ale także bariery popytu. (s. 6)

Serio również na Onecie

Ruszył serwis OnetOferty, który jest wspólnym przedsięwzięciem Onetu i Serio.pl. Platforma zapytań ofertowych podpisała z portalem roczny kontrakt wartości ok. 1 mln zł. Serio zapłaci np. w zależności od liczby liczby użytkowników, czy zapytań ofertowych. OnetOferty jest kierowany do firm małych i średnich. (s. 6)

PULS BIZNESU

TP S.A. ma przedłużyć wybór dostawcy systemu billingu

Do końca października powstać ma krótka lista trzech firm, które wezmą udział w finałowej fazie negocjacji w sprawie dostawy systemu billingowego dla TP S.A. Wartość kontraktu jest oceniana na ok. 500 mln zł. Tymczasem przetarg na system billingowy ogłosił również Centertel, należący do TP S.A. (s. 4)

RZECZPOSPOLITA

Ruszyła trzecia generacja

NTT DoCoMo uruchomił pierwszą na świecie komercyjną sieć UMTS o nazwie FOMA (Freedom of Mobile Access). Do południa w Tokio sprzedano 730 aparatów telefonicznych, w tym 330 klasycznych telefonów NEC, 320 wizjofonów Panasonica i 80 terminali współpracujących z PC. (s. B3)