Wtorkowy Przegląd Prasy

Z badań agencji IDC wynika, że inwestycje w sektorze IT to wciąż jeden z kluczowych elementów strategii dużych europejskich firm.

PRAWO I GOSPODARKA

Niedroga komputeryzacja

Okazuje się, że są jeszcze w Polsce firmy, które korzystają z komputerów jedynie w niewielkim zakresie – np. do rozliczeń z ZUS. Dlatego też dla wielu przedsiębiorstw bardzo korzystnym rozwiązaniem jest Outsorcing IT. Szkoda tylko, że niezbyt wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z korzyści płynących ze stosowania outsorcingu – w Polsce wciąż powszechny jest pogląd, że na korzystanie z takiego rozwiązania mogą sobie pozwolić jedynie największe i najbogatsze firmy. (s. 6)

Senat poprawia e-podpis

Zdaje się, że na wprowadzenie w życie ustawy o podpisie elektronicznym przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – Senat zgłosił 50 poprawek do ustawy. Jeśli Sejmowi nie uda się ich odrzucić, spółka Centrast (należąca do NPB) będzie miała wyłączność na uwierzytelnianie wszystkich wystawców certyfikatów. Paradoksem jest fakt, że do udziału w obradach Senatu nie zaproszono przedstawicieli środowiska informatycznego. (s. 6)

PARKIET

Microsoft kontra AOL

Dwóm koncernom, Microsoftowi oraz AOL Time Warner, nie udało się przedłużyć porozumienia zawartego w 1996 r. Umowa ta ustalała podział wpływów w sektorze IT – AOL zgodził się wtedy, że jego oprogramowanie będzie budowane na bazie przeglądarki Internet Explorer (to produkt Microsoft). W zamian stworzone przez AOL narzędzia miały swobodnie funkcjonować w systemach Windows. W tym roku jednak umowa wygasła, a gigantom nie udało się skonstruować nowej, satysfakcjonującej obie strony. To może oznaczać tylko jedno – początek technologicznej i sądowej wojny o dominację w Internecie. (s. 8)

Europa nadal lubi IT

Z badań agencji IDC wynika, że inwestycje w sektorze IT to wciąż jeden z kluczowych elementów strategii dużych europejskich firm. Aż 93% ankietowanych przedstawicieli europejskich koncernów twierdzi, że mimo kłopotów branży IT, zamierza inwestować w tym sektorze podobne środki, jak w latach poprzednich. (s. 8)

RZECZPOSPOLITA

TP S.A. ma pozycję dominującą

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji uznał w poniedziałek Telekomunikację Polską S.A. za operatora zajmującego dominującą pozycję na rodzimym rynku powszechnych usług telekomunikacyjnych. Decyzja taka nakłada na TP S.A. szereg obowiązków – firma będzie teraz musiała m.in. przedkładać prezesowi URT projekty cenników usług oraz, na jego żądanie, dostarczać kalkulację kosztów. (s. B2)

PULS BIZNESU

BT opóźni wprowadzenie usług UMTS

Koncern British Telecommunications prawdopodobnie opóźni wprowadzenie do swej oferty usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (UMTS). Firma do tej pory na niezbędne licencje wydała ok. 13 mld USD. Planowane na połowę roku uruchomienie telefonii UMTS może zostać przełożone nawet na początek roku 2003. (s. 16)