Wtorkowy Przegląd Prasy

Nasila się ucieczka inwestorów z Deutsche Telekom. Po ubiegłotygodniowej sprzedaży potężnego pakietu akcji firmy przez Deutsche Bank, przedstawiciele telekomu, którego wartość rynkowa zmalała w ciągu tygodnia o 22 mld EUR, nie wykluczają wystąpienia na drogę sądową.

PRAWO I GOSPODARKA

Działa już StalPortalUruchomiona została kolejna elektroniczna platforma handlu metalami. Ponad połowę udziałów w StalPortalu posiada ComputerLand, jednak w ciągu dwóch lat zamierza zmniejszyć swój udział do ok. 20%. Inwestycje w platformę pochłoną, licząc z wydatkami do końca br., 4,5 mln zł. Według planów, obroty na elektronicznej giełdzie maja do końca roku wynieść około 50 mln zł. Wciągu dwóch lat StalPortal zamierza opanować około 70% rynku, na którym działają już ce-market, należący do Prokomu i Impexmetalu, oraz StalNet, którego właścicielami są Stalprodukt oraz Huta Sendzimira. (s. 1, 5)

Akcje Hogi po 2,25Na wczorajszej sesji zadebiutowały akcje Hogi. Pierwsze notowanie osiągnęło 2,25 zł. Cena emisyjna z przełomu maja i kwietnia akcji serii D, których spółka uplasowała 2 mln, wynosiła 4,5 zł. (s. 1, 11)

JTT zaopatrzy CERN w serwery AdaxWrocławski JTT wygrał przetarg na dostarczenie serwerów do mieszczącego się w Szwajcarii Europejskiego Centrum Badań Jądrowych. We wrześniu br. wysłana zostanie pierwsza partia serwerów Adax, o wartości 420 tys. zł. (s. 5)

PARKIET

Grupa Optimusa na plusieGraupa kapitalowa Optimusa zarobiła w II kwartale br. ponad 30 mln zł. Udało się więc zniwelować stratę z pierwszego kwartału i zakończyć pierwsze półrocze z 11,8 mln zł na plusie. W II kwartale sprzedaż przyniosła spółkom grupy 141 mln zł, z czego 73% przypadało na firmę – matkę. (s. 2)

Sonera rezygnuje z norweskiej licencjiFiński koncern zdecydował się na oddanie uzyskanej za 18 mln EUR licencji na świadczenie usług UMTS w Norwegii. Oznacza to niepowodzenie całego konsorcjum Broadband Mobile, w skład którego oprócz Sonery wchodził norweski Enitel. Norwegowie wycofali się jako pierwsi, a Sonerze nie udało się znaleźć nowego partnera. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że rynek norweski był rynkiem marginalnym i nieobecność na nim nie przełoży się na zaangażowanie Sonery w innych krajach. (s. 10)

RZECZPOSPOLITA

Vodafone nie wyjdzie z JaponiiVodafone zaprzeczył doniesieniom, jakoby planował zamienić swoje udziały w Japan Telecom Co Ltd na większy pakiet akcji spółki zależnej J-Phone. Brytyjski operator posiada obecnie 45% pakiet udziałów w Japan Telecom. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA

Bankowa zabawa w głuchy telefonW zeszłym tygodniu DB nieoczekiwanie sprzedał pakiet 44 mln akcji Deutsche Telekom. Zarządy obu podmiotów mają spotkać się, aby rozmawiać o dalszej przyszłości. PO sprzedaży, akcje DT poszły w dół o blisko 20%, w poniedziałek sięgając ceny 18,71 DEM za sztukę. Wartość rynkowa DT spadła w ciągu kilku dni o 22 mld EUR. Niemiecki telekom nie wyklucza wystąpienia na drogę prawną przeciw swojemu dotychczas wiernemu sojusznikowi. (s. 18)