Wtorkowy Przegląd Prasy

Trzej operatorzy telefonii stacjonarnej Netia, Dialog i ElNet złożyli podanie do ministra gospodarki Janusza Steinhoffa o zmianę zobowiązań koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne

PRAWO I GOSPODARKA

Wniosek operatorów u ministra gospodarki

Trzej operatorzy telefonii stacjonarnej Netia, Dialog i ElNet złożyli podanie do ministra gospodarki Janusza Steinhoffa o zmianę zobowiązań koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne. Ich zdaniem przyniosłoby to efekt w postaci co najmniej 700 tys. nowych linii telefonicznych oraz wzrost zatrudnienia o ok. 80 tys. osób. (s.1)

Europa ma się nieźle

Obroty firm informatycznych całego świata powinny wzrosnąć w tym roku o 9,6% do poziomu 2,2 bln EUR. Jak wynika z badań europejskiego centrum obserwacji rynku IT (EITO), europejski rynek technologii informatycznych i telekomunikacyjnych rozwija się bardziej dynamicznie niż amerykański czy japoński. (s. 5)

Los TP S.A. nadal nieznany

Dzisiaj resort skarbu ma otrzymać od konsorcjum France Telecom-Kulczyk Holding ofertę cenową dotyczącą zakupu kolejnej puli akcji TP S.A. Według niektórych opinii, resort skarbu nie sprzeda FT kolejnych akcji polskiego telekomu, jeśli cena będzie zbliżona do obecnej ceny rynkowej. (s. 11)

PARKIET

Odwołani członkowie RN odpierają zarzuty

Byli członkowie rady nadzorczej TP S.A. uważają, że ich odwołanie było nieuzasadnione. Za bezzasadne uznali też zarzuty, iż źle reprezentowali interes Skarbu Państwa. Uważają również, że pozostawienie ubiegłorocznego zysku netto w spółce wpływa na wzrost jej wartości. (s. 3)

Operacyjny minus

Wszystkie spółki publiczne związane z Internetem zakończyły I półrocze 2001 r. stratą. W najgorszej sytuacji znalazła się Arena, zaś na plus wyróżniają się rosnącymi przychodami Interia i Getin. (s. 9)

RZECZPOSPOLITA

Dwoiste spojrzenie TP S.A.

Telekomunikacja Polska twierdzi, że aby działać zgodnie z ustawą o VAT, nie może wystawiać swym abonentom faktur, na których wyszczególnione byłyby usługi innych operatorów. Tymczasem od kilku lat operatorzy lokalni wystawiają swym abonentom faktury, na których wyszczególnione są usługi międzymiastowe i międzynarodowe świadczone przez TP S.A. i operatorowi narodowemu ani resortowi finansów to nie przeszkadza. (s. B2)